Mentionsy
Mariusz Kamiński "Gorączka uranowa"
Po zakończeniu II Wojny Światowej, po wybuchu amerykańskich bomb atomowych w Hiroszimie i Nagasaki, Związek Radziecki na wielką skalę zaczął prowadzić badania nad tą bronią. Niezbędna do jej produkcji była ruda uranu, której pozyskiwaniem zajmowały się zakłady R1 zlokalizowane w Sudetach Zachodnich (w okolicach Karpacza). Ich działalność była ściśle tajna. Do pracy, na kierownicze stanowiska, ściągnięto radzieckich specjalistów, a rudę uranu wywożono do ZSRR pociągami i …. samolotami. O „gorączce uranowej”, która trwała do 1973 roku, opowiadają Franciszek Gawor (na zdjęciu) były dyrektor ds. technicznych ZPR-1 w Kowarach, związany z górnictwem od 1956 roku oraz przewodnicy Podziemnej Trasy Turystycznej Kopalnia „Liczyrzepa” - Sztolnie Kowary.
Szukaj w treści odcinka
Ostatnie odcinki
-
Mariusz Kamiński "Tragedia kraśnicka"
24.06.2026 07:00
-
Monika Malec "Tajemnica szwedzkiego stołu"
22.06.2026 19:20
-
Magda Grydniewska „Mieczysław Mołdawa” | Report...
21.06.2026 09:17
-
Małgorzata Tymicka "Trudne cuda"
16.06.2026 14:57
-
Monika Malec "Świat Gedeona"
15.06.2026 19:28
-
Magda Grydniewska „Kościół w Maciejowie”
14.06.2026 14:10
-
Monika Malec "Tu jestem w tych światach"
08.06.2026 19:30
-
Mariusz Kamiński "Marynarz Dzidek"
07.06.2026 08:50
-
Katarzyna Michalak "Zobaczyć wszystko, dojść ws...
03.06.2026 20:34
-
Monika Malec "Wyłudzenie na bank"
01.06.2026 19:30