Mentionsy
Czy powinniśmy pracować mniej? #DlaczegoTak
Czy naprawdę pracujemy dziś więcej niż kiedykolwiek w historii? A może problemem nie jest sama liczba godzin, tylko sposób, w jaki pracujemy? W najnowszym odcinku #DlaczegoTak Konrad Skotnicki (popularyzator nauki znany jako Doktor z TikToka) i Dominika Sitnicka (dziennikarka OKO.press) zastanawiają się, ile prawdy jest w popularnym micie o wyluzowanych „łowcach-zbieraczach”, którym przeciwstawieni są przebodźcowani i przemęczeni pracownicy późnego kapitalizmu.
W zachodnich demokracjach 70-godzinny tydzień pracy, bo tyle potrafiły wynosić normy XIX-wiecznych robotników, to już przeszłość. Dziś w Unii Europejskiej średnia wynosi 36 godzin tygodniowo. Ale różnice między regionami potrafią być ogromne. W Danii to 32 godziny, a Polska i Grecja zbliżają się do pułapu 40 godzin. Czy chodzi o coś więcej niż mniejszy udział pracy na część etatu? I czy rzeczywiście powinniśmy pracować mniej?
Popularność zdobywa postulat czterodniowego tygodnia pracy. Badanie opublikowane w „Nature” na próbie niemal 2900 pracowników wykazało m.in. spadek wypalenia zawodowego, poprawę zdrowia psychicznego i większą satysfakcję z pracy — bez spadku efektywności firm. Ale nie chodziło w nim o samo skrócenie roboczogodzin, ogromne znaczenie odegrała optymalizacja procesów w zakładach.
Nie o same godziny pracy jednak chodzi. „Praca zabija” - to tytuł dzieła jednego z polskich artystów sztuki współczesnej. I pewne typy prac zabijają nas i niszczą fizycznie szybciej, co pokazuje nam statystyka oraz szereg badań. To kwestie, które państwa w ustalaniu swoich polityk emerytalnych brały pod uwagę w przypadku osób pracujących np. w przemyśle ciężkim. Tymczasem już sama praca zmianowa potrafi poczynić ogromne spustoszenia w naszym organizmie, co wydaje się przez system niezauważane.
Ta publikacja powstała w ramach projektu Gen.EU.
Sfinansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są wyłącznie poglądami autora(-ów) i niekoniecznie odzwierciedlają stanowisko Unii Europejskiej lub Komisji Europejskiej. Unia Europejska ani podmiot udzielający dofinansowania nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
#geneu_okopress
Rozdziały (11)
Konrad i Dominika omawiają, czy 40 godzin tygodniowej pracy jest odpowiednia ilość czasu do poświęcenia na pracę.
Konrad i Dominika omawiają, czy 40 godzin to odpowiednia ilość czasu do poświęcenia na pracę i wprowadzają teorię Pierwotnego Społeczeństwa Dobrobytu.
Rozmowa o historii pracy, wprowadzanie ośmiogodzinnej pracy i wpływ rewolucji przemysłowej na system pracy.
Konrad i Dominika omawiają teorie pracy 16 godzin dziennie i jej wpływ na sukces, odwołując się do przykładów z kopalń i Henry'ego Forda.
Analiza statystyk pracy w Unii Europejskiej, w tym Polski, wraz z omówieniem różnorodności modeli pracy w różnych krajach.
Konrad i Dominika podsumowują rozmowę i zapraszają do podzielenia się własnymi doświadczeniami w zakresie pracy i czasu poświęconego na nią.
Autor porusza statystyki dotyczące pracy w Unii Europejskiej, wskazując na spadek ilości godzin pracy w ostatnich latach oraz trudność porównania różnych rodzajów pracy.
Autor omawia badania na temat wpływu pracy na zdrowie, wskazując na negatywne skutki prace zmianowej i niewystarczającego spania.
Autor odwołuje się do badań na temat długowieczności i zdrowia, podkreślając istotność spania i aktywności fizycznej.
Autor opisuje eksperymenty ze skróceniem tygodnia pracy, analizując ich wyniki i podkreślając trudność jednoznacznej interpretacji tych badań.
Podsumowana jest analiza badań na temat skrócenia czasu pracy, w tym efektywność i dobrostan pracowników, z podkreśleniem korzyści dla obu stron.
Szukaj w treści odcinka
Natomiast jak wtedy osiągnęło, na początku tej rewolucji przemysłowej to osiągnęło pik, potem na szczęście narodził się ruch pracowniczy, który bardzo mocno zaczął walczyć o prawa pracownicze i to jest ultra ciekawa historia, ja ją uwielbiam, ponieważ Henry Ford, czyli ten
I obie te historie są jednocześnie prawdziwe, ponieważ Henry Ford był pierwszą osobą, która w 1914 roku wprowadziła po pierwsze podwyżkę stawki godzinowej, która wtedy wynosiła trochę ponad 2 dolary na godzinę.
OK, był Henry Ford, to teraz będzie Polska, bo to interesuje nas najbardziej, skoro słuchamy tego podcastu po polsku.
Więc są absolutnie same plusy też dla pracodawcy, głównie w ten sposób, że tak jak Henry Ford dostał lepiej wypoczętych i lepiej opłaconych pracowników, którzy pracowali po prostu lepiej,
Ostatnie odcinki
-
Czy artyście wolno nie zarabiać? Jak wspierano ...
24.06.2026 07:04
-
Co czeka Francję po epoce Macrona?
17.06.2026 07:16
-
Małżeństwa osób tej samej płci zawarte za grani...
03.06.2026 07:03
-
Czy powinniśmy pracować mniej? #DlaczegoTak
30.05.2026 16:00
-
Jak naprawić ustrój w Polsce bez nowej konstytucji
26.05.2026 07:19
-
Między Rosją a posłem Kowalskim. Wszystko o afe...
19.05.2026 18:47
-
W Bułgarii po wyborach parlamentarnych wreszcie...
16.05.2026 07:17
-
Czy Niemcy faktycznie są w ruinie?
13.05.2026 03:36
-
Czy Péter Magyar osiągnie na Węgrzech więcej ni...
04.05.2026 14:28
-
Przez tę cholerną wojnę mam coraz więcej dzieci...
02.05.2026 05:30