Mentionsy
Za stary sprzęt AGD PŁACISZ więcej niż myślisz!
Przestarzały sprzęt AGD to nie tylko większe ryzyko awarii, ale także spore koszty, wynikające np. ze zwiększonego zużycia energii. Dla przykładu: przestarzała lodówka może zużyć nawet kilkaset kilowatogodzin więcej w ciągu roku niż nowszy energooszczędny model. Przy wymianie lodówki zużywającej 500kWh rocznie na taką, która zużywa rocznie 110kWh oszczędza się ok. 450 zł.
Jak zabrać się do takiego oszczędzania? O tym w dzisiejszym odcinku podcastu Elektryfikacja, zrealizowanym we współpracy z APPLiA Polska - związek pracodawców AGD.
Szukaj w treści odcinka
Nawet więcej, jeżeli ktoś ma bardzo starą lodówkę, to kwestia sprawdzenia modelu i gdzieś odszukania informacji o tym, ile to zużywa.
Ale mamy pralki, lodówki, zmywarki, gdzie jest mnóstwo ułatwień dla konsumenta.
które są bardzo innowacyjnymi rozwiązaniami, bo w suszarkach od kilku lat, od kilkunastu lat są stosowane pompy ciepła.
Może nikt nie wie, że pompy ciepła są także w suszarkach do ubrań, ale to pozwoliło bardzo obniżyć zużycie energii przez te urządzenia.
Przede wszystkim musimy znaleźć model tego urządzenia.
To wynika z tego, że pewne komponenty, chociażby uszczelka się zużywa.
I tam bezpośrednio możemy znaleźć etykietę energetyczną dla nowego modelu i sobie porównać to do nowego urządzenia.
I musimy pamiętać, że każda klasa to jest od około 10 do 20% wyższe zużycie energii idąc od A. Więc jeżeli mamy klasy A, nie wiem, 110, no to B, C, D do F, które są jeszcze na rynku, to zużycie jest znacznie większe, więc...
Ale musimy pamiętać, że to nie są tylko oszczędności prądu, to są oszczędności dla środowiska, emisyjność, bo przynajmniej w Polsce produkcja prądu wiąże się nadal z dosyć istotną emisyjnością dwutlenku węgla.
Muszę przyznać, że 10 lat to jest względnie krótki okres przy używaniu takich sprzętów jak lodówka.
Przede wszystkim musimy zrobić ten rachunek oszczędności i to jest najważniejsze, bo ja nie mówię, że musimy po 10 latach wymieniać urządzenia.
Dobrze, to idźmy od tych urządzeń, które dużo zużywają lodówka.
Wspomniana już płyta.
Obecnie zmywarka zużywa powiedzmy 10-9 litrów na cykl zmywania.
Drugi parametr, który należy brać pod uwagę, to oszczędność urządzenia.
To jest bardzo duże ułatwienie dla konsumenta, które pokazuje mu, jak parametry środowiskowe wyglądają dla tego urządzenia.
Co więcej, jest to dla nas od razu porównanie z innymi urządzeniami, bo każde urządzenie, które ma etykietę, to etykieta jest dopasowana do danego zakresu urządzenia.
I te wszystkie będą miały klasy A. Jeżeli będziemy oglądali jakąś małą lodówkę, metrową powiedzmy, to tam klasa A też może być, to może być dużo niższe zużycie, prawda?
Klasa A, klasa B, klasa C to są takie pułapy, które dla lodówki 180 cm jest klasa A. I ona ma inny pułap niż lodówka dwumetrowa w klasie A, czy pralka w klasie A.
To akurat są jakieś pewne szczegóły, no ale u mnie zmywarka po prostu po trzech godzinach się otwiera.
które wpływają na zużycie energii czy zasobów przez nasze urządzenia, ale to także konserwacja.
Mówimy o instalacji tych urządzeń, które dużo energii zużywają, jak pralka czy piekarnik, lodówka, zmywarka.
Wielka.
Przede wszystkim metodologia.
Druga rzecz to bardziej organizacyjna.
Ostatnie odcinki
-
Pełczyńska-Nałęcz OSTRO o rządzie. „Potrzebna j...
23.06.2026 17:51
-
Dlaczego PRĄD w Polsce jest DROGI? Można ŁATWO ...
10.06.2026 16:00
-
Polska WYGRAŁA wojnę gazową z Rosją. Kreml STRA...
04.06.2026 10:50
-
Te polskie firmy zbudują atom. Zarobią miliardy?
31.05.2026 16:00
-
Nowe przepisy WYKOŃCZĄ magazyny energii! KONIEC...
28.05.2026 11:57
-
10 projektów, które ZMIENIĄ POLSKĘ na zawsze!
20.05.2026 18:26
-
Jak WYCISNĄĆ 100% z fotowoltaiki? Nowy sposób n...
13.05.2026 16:00
-
Polska buduje HUB GAZOWY! Wyprzemy ROSJĘ z Węgi...
04.05.2026 16:04
-
False flag ORBANA!? Chce wygrać wybory rosyjski...
07.04.2026 18:03
-
Rosja WYGRYWA w Iranie. Trump POMÓGŁ Putinowi
29.03.2026 16:57