Mentionsy
#3. Zaraza na burcie
Czy hantawirus, który pojawił się na wycieczkowcu Hondius, może być nowym koronawirusem? Czy wybuch epidemii na pokładzie statku to sytuacja bez precedensu, czy może jednak żegluga jest za pan brat z wirusami i bakteriami?
W trzecim odcinku "Gry w statki" mierzymy się z tematem długiej historii podróży śmiercionośnych patogenów na statkach.
Zapraszają: Jakub Milszewski oraz gościnnie Agnieszka Latarska.
Rozdziały (8)
Opis sytuacji na statku Hondius, w którym pojawiły się przypadki hantawirusa, prowadząc do śmierci trzech osób.
Opis procesu ewakuacji pasażerów z statku Hondius do portu Puerto de Granadilla na Teneryfie, Hiszpania.
Analiza sytuacji na statku Hondius i porównanie z chorobami na statkach pasażerskich w czasie pandemii COVID-19.
Opis sytuacji na statku Ruby Princess, w tym wybuch epidemii i ewakuacji pasażerów.
Analiza kryzysu wymiany załóg na statkach handlowych i wycieczkowych podczas pandemii koronawirusa.
Opis historii dżumy, jej rozprzestrzenienia na Europę i wpływu na historię.
Przykłady chorób i epidemii na statkach, w tym norowirusa na statkach wycieczkowych.
Pytanie słuchaczy o najczęstszy wirus na statkach wycieczkowych i zakończenie podcastu.
Szukaj w treści odcinka
No i dodajmy do tego, że przecież wszyscy mamy wciąż na świeżo w pamięci pandemię COVID-19.
Póki co zakończmy ten wątek odwołując się do słów dyrektor ds. gotowości epidemicznej i pandemicznej Międzynarodowej Organizacji Zdrowia, Marii van Kerkhove, która powiedziała, że ognisko choroby nie stanowi zagrożenia pandemią i stwierdziła, że hantawirus to nie jest COVID, ale nie jest to też grypa.
A skoro o covidzie mowa.
W niektórych portach, nawet tych całkiem popularnych, liczba statków pasażerskich w latach covidowych spadła do zera.
I co ważne, w tej kategorii można także zmieścić zakażenia COVID-19, bo w końcu wirus atakował układ oddechowy, ale na potrzeby tego badania COVID-19 otrzymał swoją osobną kategorię.
W tym momencie miał co prawda kaszel, ale nie gorączkował i dopiero kiedy 30 stycznia, czyli w chwili kiedy Diamond Princess zrobił już całe zaplanowane kółko i wracał do Yokohamy, pasażer ten zgłosił się po pomoc medyczną no i okazało się, że ma COVID.
W tym czasie statek był już w Yokohamie i na dobrą sprawę rejs się skończył, ale ze względu na sytuację wszyscy musieli pozostać na pokładzie, bo czekały ich testy na COVID.
Z czasem liczba zakażeń znacznie wzrosła, do tego stopnia, że w pewnym momencie statek był miejscem z największą liczbą przypadków COVID-19 poza kontynentalnymi Chinami.
Ostatnie odcinki
-
Gra w statki - zwiastun
17.06.2026 12:06
-
#3. Zaraza na burcie
08.06.2026 17:21
-
#2. Po co nam ten Jantar?
22.05.2026 11:22
-
#1. Wojny wielorybów
30.04.2026 11:07