Mentionsy

KRUPA o Rynkach
KRUPA o Rynkach
21.05.2026 05:00

Bilion złotych nie pracuje. Co tracą Polacy?

Ponad bilion złotych Polaków leży na zwykłych kontach i w wielu przypadkach praktycznie nie pracuje.Ten odcinek jest trochę inny.To materiał dla osoby, która nie żyje rynkiem, nie śledzi spółek i nie chce udawać eksperta, ale chce zrozumieć najprostszy rozsądny sposób myślenia o oszczędnościach.Pokazuję w nim:- dlaczego gotówka na koncie ma ukryty koszt,- jak działa procent składany,- dlaczego czas jest tak ważny w inwestowaniu,- czym różnią się koszty TFI i ETF,- jak myśleć o IKE i IKZE,- dlaczego próba idealnego wyczucia rynku często szkodzi bardziej niż pomaga.To nie jest odcinek o typowaniu spółek.To nie jest materiał o „szybkim zarabianiu”.To próba pokazania prostego frameworku myślenia o oszczędnościach.📬 Newsletter KRUPA o Rynkach:https://www.krupaorynkach.pl/🎬 Subskrybuj kanał:https://www.youtube.com/@KrupaORynkachRozdziały: Bilion złotych, który nie pracuje01:08 Skąd bierze się 8% rocznie? Procent składany na liczbach03:30 IKE i IKZE - o co chodzi? Ile może dać 30 lat oszczędzania? TFI vs ETF - koszt, który widać po latach06:58 Dlaczego rynek nie rośnie liniowo07:35 Timing i najgorszy moment wejściaTreść edukacyjna i informacyjna, wyrażająca wyłącznie moje opinie. Nie jest to rekomendacja inwestycyjna ani doradztwo inwestycyjne. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Pełny disclaimer prawny: https://www.krupaorynkach.pl/disclaimer-prawny

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 7 wyników dla "IKE"

Każdego roku wykorzystuję limit IKE oraz IGZE.

W tym roku to mniej więcej 28 tysięcy złotych w przypadku IKE oraz 11 tysięcy złotych w przypadku IGZE.

IKE po 60 bez podatku belki.

Z IKE zapłacisz podatek belki jak na zwykłym koncie, czyli w najgorszym wypadku masz tyle, co poza IKE.

Sam podatek belki zaoszczędzony na IKE ponad 600 tysięcy złotych.

Kupujesz je przez zwykłe konto maklerskie, również w IKE oraz IGZE.

Ike i Ixe są dostępne dla każdego.