Mentionsy

Lewackie Pitolenie
Lewackie Pitolenie
20.05.2024 12:00

Lewackie Pitolenie o Polkach, Polakach, torsjach i Torysach

Send a text

W tym odcinku wraca dawno niesłyszany #Maciek. Rozmawiamy o tym, jak się żyje w Wielkiej Brytanii i co go wkurza w Polsce. Jest więc: 
- o Torysach
- o gównie
- o językowej poprawności politycznej
- o sytuacji na granicy
- i o tym, czy Tuskowi dobrze idzie
a poza tym, jak to zwykle bywa kiedy rozmawiają #Tomek i #Maciek, o paru innych sprawach, bo to jeden z tych bardziej chaotycznych odcinków. 

* * *

Nazwa tej audycji jest nieco ironiczna. Takimi słowami oburzeni prawicowi czytelnicy podsumowywali kiedyś artykuły w prowadzonym przez Maćka i Tomka portalu Gazeta Elektroniczna. Choć jednak serca mamy bardziej po lewej niż po prawej, to załoga podkastu różni się w swoich poglądach, co pozwala nam toczyć dyskusje i spory które - mamy nadzieję - są interesujące również dla naszych słuchaczy.

Jako że postanowiliśmy oddzielić nasze pitolenie od mądrego gadania, które często prezentują zapraszani przez nas goście, nasze wywiady będą teraz ukazywać się w serii Mądrze Gada.

Rozsianą po świecie ekipę przygotowującą te podkasty tworzą:

Alex Cetera - archeolog z Londynu Magdalena Lasota - fotografka i przedsiębiorca z Wrocławia Adam "Beret" Mańczuk - nomad, żeglarz, hippis i programista pomieszkujący wszedzie po trochu. Tomasz Oryński - niezależny dziennikarz i kierowca ciężarówki mieszkający w Helsinkach Maciej Przybycień - dawniej redaktor prasy polonijnej a dziś barman i programista żyjący w Edynburgu Dariusz Wójcicki - project manager z branży IT mieszkający w Warszawie

W pierwszym okresie działania podkastu współpracowała z nami także Martyna Sokołowska, dziennikarka z Sanoka.

Kontakt: [email protected]


Rozdziały (10)

1. Witamy i powitanie

Tom i Mac zaczynają rozmowę po długim czasie bez spotkań.

2. Kwestia pomidorów w Wielkiej Brytanii

Tom opisuje sytuację z niedoborem pomidorów w Wielkiej Brytanii i skomplikowanym systemem wody.

3. Kryzys wodny w Anglii

Tom opisuje problemy z jakością wody w Anglii i krytyczne stwierdzenia Maca.

4. Krytyka Torytów

Tom i Mac krytycznie omawiają politykę Torytów, podkreślając ich niezrozumiałe decyzje.

5. Brexit i jego konsekwencje

Tom opisuje konsekwencje Brexitu na przewozach i wodociągach w Wielkiej Brytanii.

6. Środowiskowe przepisy i Brexit

Tom opisuje zmiany w polityce środowiskowej wynikające z Brexitu.

7. Krytyka Torytów i Brexitu

Tom krytycznie omawia Brexit i jego konsekwencje, podkreślając irytację z Torytów.

8. Kwestia emigrantów i zasiłków

Tom opisuje swoje doświadczenia z emigrantami w Wielkiej Brytanii i krytyczne stwierdzenia Maca.

9. Wyrażenie Polki i Polacy

Rozmowa skupia się na wyrażeniu 'Polki i Polacy' i jego znaczeniu w języku polskim.

10. Kwestia emigrantów i zasiłków

Kontynuacja dyskusji na temat emigrantów, zasiłków i kwestii politycznej.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "PiS"

No i on o tym pisał otwarcie, więc mogę to zrealizować tutaj bez problemu.

No a z tego też, co słyszałem, to nawet zanim jeszcze tam coś pozmieniali, bo te środowiskowe przepisy zdaje się jakoś tam obowiązują, ale to się wszystko wzięło z tego, że jak ten Brexit wszedł w życie, to zaczęły być braki wszystkiego i najbardziej brakowało jakichś tam chemikaliów, które są potrzebne w oczyszczalniach ścieków.

No jak te gówno się zaczęły tam przez płot przelewać w każdej z tych oczyszczalni, no to rząd na łapu capu, na kolanie napisał prawo, które...

No to rysi są rzeczywiście obrzydliwi, podobnie jak PiS, jak zauważysz, to po prostu wydaje się, że bardziej być niemożliwe, bardziej brzydko i niemoralnie i tak chamsko już być nie może, a oni mówią, po trzymaj mi piwo i okazuje się, że może.

To jeszcze wiesz, ja się wtedy wkurzyłem i napisałem taki wątek na Twitterze, w którym opisałem jak to było, jak to jeszcze zanim myśmy się poznali.

No ja to kiedyś wtedy opisałem na Twitterze.

Jak mi się to przypomniało, to ja od razu napisałem tak z głupia franta, jak to wygląda w Finlandii.

I wiesz, i opisałem jak to wygląda i bardzo śmiesznie, bo jakoś tak poszedł viralem ten wątek i bardzo śmiesznie było czytać odpowiedzi, bo generalnie są, w tych odpowiedziach są trzy grupy.

Pierwsze grupy to są ludzie z krajów nordyckich, ale też tam z Niemiec czy coś i piszą tak, tak, bo u nas to jest, bo my to jednak z grubsza to dobrze robimy takie rzeczy, nie?

Nikt tam nie pisze

Albo nie róbmy sobie jaj, bo ja po prostu nie wiem, Tomek, słyszę kolejnego polityka z Mównicy czy w studiu, Polki i Polacy i mam ochotę wziąć w ogóle ostre narzędzie najbliższe albo długopis i sobie po prostu wsadzić w ucho i wiesz, i sobie uciąć ucho, bo no nie wiem, co ty sądzisz o Polkach i Polakach?

Jak to było, ale tak, no nie świadczy to dobrze, nie świadczy to dobrze, bo tutaj widzę, że się po niewiele różni od PiSu.

Ale to ciągle nie jest to, co ja... Wiesz, ja sobie akurat niedawno przesłuchałem nasz starszy odcinek z Darkiem, w którym mówiliśmy o sprzątaniu po PiS-ie i byliśmy tacy dosyć optymistyczni w naszej ocenie tego, co rząd robi, no ale ja jednak...

Już nie patrzy na to, jak zrobić, żeby ludziom było dobrze albo, że nie umierali na granicy, tylko patrzy, że jak dzisiaj troszkę to odłoży na półkę, to mu wtedy mniej w rankingach tam będzie w stosunku do Dudy i PiSu i coś tam i za trzy miesiące będzie mógł przepchnąć jakąś inną stawę i powiem ci, że bardzo mnie to brzydzi i dodam do tego, że

Ostatnio prawie nie piszę moich absurdy stanów, bo jestem tak zmęczony polską polityką.

Nawet ostatnio miałem propozycję napisania dla pewnego portalu, który dobrze płaci i nie przegryzłem się przez temat, bo po prostu tak mnie to wszystko już odstręcza, jakoś tak razi i obrzydza, że... To znaczy wiesz Tomku,

Tam, wiesz co, jest tam, no, jest oczyszczenie, czyszczą trochę po tym PiS-ie, bo tamci to zagnoili tak, że też trudno sobie wyobrazić.

Tak, ale wiesz, mi nie chodzi o oczyszczenie, o po PiS-ie, bo to tak, tu się tutaj coś dzieje i dobrze, że się dzieje, chociaż też, no, mam wrażenie, że dużo z tego jest na pokaz.

A Brown sobie chodzi po całym kraju i fanom skarpetosceptyzmu podpisuje gaśnicę, więc wiesz, więc to dużo z tych rozliczeń jednak mi się wydaje, to jest takie trochę fajerwerki na pokaz.

No, wiesz, no ja mam mieszane uczucia, no, no, no oczywiście, wiesz, drażnią, drażni mnie tam parę rzeczy, ale, ale generalnie wciąż kibicuję jednak, jednak sprzątaniu po PiS-ie, no bo, no widzisz, co Kaczyński wymyślił, że, że, że co, że PiS wyciągnął Polskę z krajów, z tych, z kręgu krajów trzeciego świata przed osiem lat, no.

Jak ty byś miał tańszy kredyt, to ty nie kupisz mieszkania taniej, tylko to mieszkanie będzie drożej, żeby nawet przy twojej zdolności kredytowej cię było dalej akurat na nie stać, nie?

No takiej ostrożnej życzliwości, no wiadomo, to jednak jest konfiesz i tak dalej, ale jak ja czasami czytam, jak on coś tam pisze na różne tematy, to ja mam takie wrażenie, że on tak głęboko w serduszku, to on jest troszeczkę lewakiem, tylko się wstydzi, wiesz?

Bo on czasami, szczególnie jeśli chodzi o jakieś takie społeczne rzeczy, czy socjalne, czy właśnie budownictwo mieszkaniowe, czy coś, on bardzo do rzeczy potrafi napisać, więc może on po prostu jakoś tak, nie wiem, żona mu ukaże z tego Ordo Iuris, czy coś, bo...

I dlatego pewnie mam dla niego taką życzliwość, może na zasadzie na bezrybiu jak ryba, bo jak ktoś jest z pramicy, a potrafi coś napisać kulturalnie i z sensem, potrafi, nie mówię, że zawsze to robi, tylko mówię, że czasami to robi, to jest to może...

No, wiesz co, no ja bym, ja bym tak, wiesz, no tak, no nie ma, nie ma idealnych, nie, no nie ma idealnych, no trzeba wybierać gorsze zło zawsze, a tutaj to nie ma wątpliwości, że wszyscy są lepsi oprócz PiSu, może z wyjątkiem konfedoruskich, nie, i tych innych kacapów, a wiesz, ale no...