Mentionsy

Mateusz Chrobok
Mateusz Chrobok
16.02.2026 15:01

TL;DR 01 Jak AI zmienia życie dewelopera? feat. Adrian Kajda

🤖 Wrzuciłem materiał o zmianach, które nie podobają mi się w Androidzie, a Adrian - człowiek siedzący w tym 15 lat, napisał mi: po łebkach, pomieszałeś, chaotyczne. I to był najlepszy feedback, bo mimo tego, że lata temu pracowałem nad bezpieczeństwem Androida to serio nie udaję, że wszystko wiem. Spotkaliśmy się więc po to, żeby to rozplątać. By opowiedzieć Wam o tym jak pomysł, a następnie aplikacja, mogą spowodować, że Suzan Wojcicki będzie mówić o Was na wielkiej scenie. Linki: 🧑‍💻 Weź udział w AI_Devs4! https://www.aidevs.pl/?ref=mcpodcast

👤 Adrian Kajda https://kajda.com/ https://www.linkedin.com/in/kajda/

⛽️ fuelio - loguj tankowania i ceny paliw https://fuel.io/ © Wszystkie znaki handlowe należą do ich prawowitych właścicieli. ❤️ Dziękuję za Waszą uwagę. Znajdziecie mnie również na: Instagramie @mateuszemsi https://www.instagram.com/mateuszemsi/ Twixxerze @MateuszChrobok https://twitter.com/MateuszChrobok Mastodonie https://infosec.exchange/@mateuszchrobok LinkedInie @mateuszchrobok https://www.linkedin.com/in/mateuszchrobok/ Patronite https://patronite.pl/MateuszChrobok Rozdziały: Intro Konflikt Fuelio Sideloading Bezpieczeństwo Android i AI Przyszłość #Android #programowanie #fuelio #aplikacja #ai

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 25 wyników dla "AI"

Po jakimś czasie zacząłem dostawać maile, maile propozycji zakupu aplikacji wtedy.

I ona przez dwa lata, to było tak, że każdy kto miał aplikację i uwaga, tu jest słowo klucz w Google Play Store, dostał takiego maila, że musi się zweryfikować.

No i miałem już wcześniej jakieś doświadczenie w budowaniu jakichś produktów czy serwisów, natomiast bardziej były to serwisy internetowe, jakieś community, więc byłem w stanie stworzyć taką aplikację, w sensie zainteresowałem się i

Po jakimś czasie zacząłem dostawać maile, maile propozycji zakupu aplikacji wtedy.

No i jak się szukało po nazwiskach maili, to też się trafiało między innymi do właścicieli fiuli czy innych firm, które były zainteresowane.

To był projekt hobbystyczny i właśnie dostając te maile odrzucałem te oferty aż do czasu, aż napisał do mnie Michał Stencl.

I gdzieś tam odpisując, wymieniliśmy maile.

Natomiast to nie jest tak, że tych maili jest aż tak dużo.

Nawet jak kupujecie aplikację, jest to procesowane przez Apple'a czy przez Google'a, nie mamy informacji kto kupił, nawet maila.

Czasami dostaję maila, że hej, mieszkam w takim i takim kraju.

Był to przykład kilka lat temu z Portugalii, jakiś człowiek z Air Force z Portugalii, że on mi pomoże, bo on jeździ motocyklem, samochodem, on używa, jest fanem, ja ci pomogę, te dane są.

To się często korzysta właśnie z takich pojęć w momencie, kiedy wiemy, że coś jest szkodliwe i złe, no to na czarną listę, nie wiem, ten adres IP, tą stację, ten mail i tak dalej, po to, żeby tego nie obsługiwać.

Nadal będzie trzeba się zarejestrować, ale nie trzeba będzie się weryfikować, czyli będzie jakieś konto na maila i o ile określimy, że chcemy konto indywidualne, hobbystyczne, to dostaniemy taką możliwość, wrzucimy jedynie nazwę pakietu, jakiś odcisk klucza, że jesteśmy w stanie podpisać tą aplikację, że my to my.

Tworzyli takie aplikacje i najczęściej malware do telefonów użytkowników przekonywali, zainstaluj to, to jest potrzebne, żeby ci pomóc.

Dla organizacji jakiejś to też ma być bezpłatne i też być po mailu.

Natomiast, i to jest jeszcze coś, co się musi wyklarować, ponieważ na dzień dzisiejszy Google mówi, że takie konto zarejestrowane dla maila, z takiego konta nie będzie się dało robić masowych instalacji.

I tutaj wchodzi ten sideloading, czyli wgrywanie aplikacji na podstawie takiej, że ktoś mi wysyła, klik, zainstaluj.

I w momencie, gdy ta osoba zarejestruje, dajmy na to, darmowe konto, Google musi sprawdzić, czy ta aplikacja jest dopuszczona, będziemy mogli ją zainstalować.

Czyli to nie jest tak, że tworzymy sobie nową aplikację, instalujemy ją przez Android Studio na telefonie podłączonym po USB i ona się nie zainstaluje i musimy rejestrować.

Będą musieli się zarejestrować, jeśli będą chcieli, żeby ich aplikacja nawet przez tego Androida została zainstalowana.

Można powiedzieć, że każdy z vendorów dodaje swój bloat, czyli nieważne jaki to jest vendor, ale oni tam jakieś swoje aplikacje, bo dostali pieniądze za to, że taką przeglądarkę czy coś innego gdzieś tam zainstalują.

Żeby zainstalować, tak?

I tutaj jest ważna informacja, bo często właśnie w momencie, gdy dostaję maile, że coś nie działa, z poziomu dewelopera nie jestem w stanie nic zrobić.

Dzisiaj to AI sprawdza całkiem sprawnie, całkiem sprawnie.

Kiedyś też nagminne było dostęp do e-mail, żeby identyfikować użytkownika.