Mentionsy
SĘDZIA STĘPIEŃ: NOWI SĘDZIOWIE TK NIE MAJĄ ZA CO ŻYĆ. KOALICJA ICH PORZUCIŁA! | Najsztub Pyta
Sytuacja nowo wybranych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego jest tragiczna - ostrzega były prezes TK sędzia Jerzy Stępień i apeluje do Sejmu o pomoc! Sejm powołał ich na sędziów, oni zrezygnowali ze swoich posad, a teraz nie mają za co żyć! Czy Trybunał Konstytucyjny w Polsce to faktycznie fikcje, a prezydent Nawrocki popełnia ogromny błąd? Zapraszamy na najnowszy odcinek "Najsztub Pyta".
Rozdziały (13)
Piotr Najsztub przedstawia gościa, sędziego Jerzego Stępiena, i opisuje sytuację z Trybunałem Konstytucyjnym.
Sędzia Stępień wyjaśnia, dlaczego nie ma Trybunału Konstytucyjnego i opisuje sytuację z czterema nieuznawanymi sędziów.
Sędzia Stępień opisuje wizytę do czterech nieuznawanych sędziów i ich opinię na temat sytuacji.
Sędzia Stępień opisuje rozmowę z nieuznawanymi sędziówmi i ich plany działania.
Sędzia Stępień analizuje postawę Bogdana Święczkowskiego i jego wpływ na sytuację w Trybunałku Konstytucyjnym.
Sędzia Stępień opina decyzję wyboru nowych sędziów i ich postępowanie w obecnej sytuacji.
Sędzia Stępień omawia przyszłość Trybunału Konstytucyjnego, potencjalne bunt i wpływ polityczny.
Sędzia Stępień analizuje polityczną sytuację i wpływ decyzji prezydenta Nawrockiego na Trybunał Konstytucyjny.
Rozmowa skupia się na sytuacji Trybunału Konstytucyjnego i procesie powoływania nowych sędziów.
Analiza sytuacji z Krajową Radą Sądownictwa i procesu powoływania sędziów, z uwzględnieniem politycznych aspektów.
Historia profesorów i ich powiązanie z prezydentem, w tym kwestia kwalifikacji prezydenta Wałęsa do oceny profesorów.
Rozmowa na temat transkrypcji małżeństw jednopłciowych i wpływu Europejskiego Trybunału CUE.
Analiza możliwości organizowania okrągłego stołu i konfederacji jako sposób na rozwiązywanie konfliktów politycznych.
Szukaj w treści odcinka
Sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Tu tych wyroków nie ma wdrażanych i uznawanych, więc to też świadczy o tym, że tego Trybunału nie ma po prostu.
Prezydent zaprosił tylko dwoje do złożenia przed nim przysięgi, czwórka pozostałych złożyła te przysięgi w Sejmie w obecności notariusza i między nimi byłych prezesów Trybunału, w tym pana.
Trybunału Konstytucyjnego.
Dwojgu zaprzysiężonym u prezydenta sędziom przydzielił gabinety, akta sprawy, reszta przychodzi do pracy i muszą siedzieć bezczynnie w holu Trybunału.
Ja uważam, zresztą nie tylko ja, to jest taka wspólna opinia wielu prawników, a na pewno były wszystkich prezesów Trybunału Konstytucyjnego.
A nikt was nie próbował zatrzymać przed wejściem do tego Trybunału?
że państwa i w budżecie Trybunału Konstytucyjnego te pieniądze są, prawda?
No tak, tylko że zanosi się, że zostaniemy kolejny miesiąc z nimi na holu Trybunału Konstytucyjnego, a nie uważa pan, że na przykład w tej sytuacji jednak być może Kancelaria Sejmu powinna im płacić?
A czy po jego odejściu, bo kiedyś odejdzie z Trybunału Konstytucyjnego, powinien ponieść konsekwencje prawne, sądowe swoich dzisiejszych decyzji?
Póki on jest sędzią Trybunału, no to w zasadzie chroni go immunitet, prawda?
Panie sędzio, zawłaszczenie Trybunału Konstytucyjnego to była pierwsza taka poważna rzecz, którą PiS zrobił po dojściu do władzy, co pokazywało, jak to jest dla nich ważne.
Bo oni zawiesili swoje kariery ważne, poświęcili cały swój autorytet, żeby do tego Trybunału trafić.
Tak prawdę mówiąc, jako byli prezesi też uważaliśmy na początku, że nie należy w ogóle wybierać sędziów do tego Trybunału.
Notabene, jak go przypadkiem gdzieś tam spotkałem po tym, jak już on właśnie dał sygnał, że nie uważa posiedzeń Trybunału Konstytucyjnego za jakieś posiedzenia przy kawie i ciasteczkach, to ja mu pogratulowałem postawy i tak mu powiedziałem.
A czy oni mogą jakoś wpłynąć w sposób formalny na prezesa Trybunału, żeby dopuścił do sądzenia tych cztery nieuznawanych?
Skoro Sejm, że jeśli nawet Sejm wybiera sędziów Trybunału, to prezydent, czy prezes Trybunału może ich nie dopuścić do orzekania, tak?
A możliwy jest bunt na pokładzie Trybunału Konstytucyjnego?
Będzie jeszcze orzeczenie niebawem Trybunału Strasburskiego w sprawie właśnie tych sędziów niedopuszczanych do orzekania.
No ale ostatecznie, inaczej niż w przypadku sędziów Trybunału, tutaj prezydent rzeczywiście ma kompetencje do powoływania tych sędziów, prawda?
I wyobrażam sobie, znając dotychczasową praktykę, że on powie, no zaraz, zaraz, ale Krajowa Rada Sądownictwa powstała, została wybrana nielegalnie, bo nie posłuchano Trybunału Konstytucyjnego, który apelował do Sejmu, żeby się powstrzymał z tymi wyborami.
Był pan prezesem Trybunału Konstytucyjnego.
Ja tutaj przyznam się szczerze, że w tym przypadku akurat zawierzyłbym decyzjom europejskiego Trybunału CUE, który nakazał.
Ostatnie odcinki
-
ZASTĄPIĄ NAWROCKIEGO? KALISZ UJAWNIA: TEGO BOI ...
17.06.2026 05:42
-
PROF. MIGALSKI: NAWROCKI PARALIŻUJE PAŃSTWO I P...
09.06.2026 21:30
-
NIE JESTEŚMY GOTOWI NA WOJNĘ? Gen. Polko ostro ...
03.06.2026 05:06
-
Prof. Kuźniar: USA I TRUMP NIE MOGĄ BYĆ BEZKARN...
26.05.2026 20:42
-
SĘDZIA STĘPIEŃ: NOWI SĘDZIOWIE TK NIE MAJĄ ZA C...
20.05.2026 05:56
-
PUTIN JAK SZCZUR ZAGONIONY DO ROGU. PROF. PISAR...
12.05.2026 20:32
-
PROF. RYCHARD: WSPÓLNA LISTA KOALICJI DA ZWYCIĘ...
05.05.2026 11:06
-
TO MOŻE ZAMIENIĆ SIĘ W WOJNĘ DOMOWĄ! EKSPERT O ...
29.04.2026 05:04
-
BENDYK: TRUMP TO NIEOBLICZALNY SZALENIEC! KONIE...
22.04.2026 05:52
-
PROF. MATCZAK O NAWROCKIM: WZIĄŁ KIJ BEJSBOLOWY...
15.04.2026 05:28