Mentionsy

Niedyskretnie o politykach
Niedyskretnie o politykach
04.05.2026 20:10

"PANOWIE SIĘ NIE LUBIĄ!" CZŁOWIEK MORAWIECKIEGO UJAWNIA KULISY ROZŁAMU W PIS! | Miziołek & Olczyk

Jakie są intencje "maślarzy" i czemu tak nie lubią ludzi Mateusza Morawieckiego w Prawie i Sprawiedliwości? Poseł PiS Janusz Cieszyński i bliski współpracownik byłego premiera o kulisach kłótni o stowarzyszenie Rozwój Plus, ale też o gorącym temacie - upadku polskiego systemu ochrony zdrowia. Jest źle, a będzie jeszcze gorzej? Zapraszamy na "Niedyskretnie o politykach" z Joanną Miziołek i Elizą Olczyk.

Rozdziały (8)

1. Wprowadzenie i przedstawienie gościa

Janusz Cieszyński, poseł PiSu, jest gościem podcastu. Rozmawia o swojej działalności w Stowarzyszeniu Rozwój Plus i Projekcie 71.

2. Kontrowersje między stowarzyszeniami

Janusz Cieszyński omawia kontrowersje między Stowarzyszeniem Rozwój Plus a Prawem i Sprawiedliwością, podkreślając, że oba stowarzyszenia mają niepolityczne cele.

3. Komentarze do konfliktów w partii

Janusz Cieszyński odnotowuje konflikty między różnymi działami partii, podkreślając, że w czasie kampanii mogą zacząć współpracować.

4. Rozwiązania konfliktów

Janusz Cieszyński opisuje sytuację z Przemysławem Czarkiem i jego propozycje dotyczące współpracy w kampanii. Rozmawia o krytykach z strony Jarosława Kaczyńskiego.

5. Wyjaśnienia dotyczące konferencji

Janusz Cieszyński wyjaśnia konflikt między Jarosławem Kaczyńskim a Stowarzyszeniem Rozwój Plus, podkreślając konflikt z innymi działami partii.

6. Prognozy i perspektywy

Janusz Cieszyński przedstawia prognozy dotyczące rozmów między Jarosławem Kaczyńskim a Mateuszem Morawieckim, podkreślając konflikty w partii.

7. Kwestia stowarzyszenia i polityki

Janusz Cieszyński omawia kwestię stowarzyszenia i jego relacje z innymi działami partii, podkreślając konflikty i konflikt z Jarosławem Kaczyńskim.

8. Kwestia finansowania systemu zdrowia

Rozmowa kontynuuje temat finansowania systemu zdrowia, analizując sytuację w Stanach Zjednoczonych i Czechach, a także propozycje rozwiązania problemu.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 19 wyników dla "NFZ"

Dzisiaj działacz Platformy Obywatelskiej, obsadzony na stanowisku wiceprezesa NFZ-u, ogłosił, że do tej listy cięć dołączają zabiegi usunięcia zaćmy.

Już widzę, bo ja sobie zrobiłem taki automat, który sprawdza na stronach NFZ-u, jakie są najbliższe terminy na zabieg, czy badanie podawane przez wszystkie placówki, które mają kontrakt z funduszem.

Według pani minister zdrowia 23 miliardy w NFZ-cie to jest około 10% budżetu.

dla karetek, czyli dla radownictwa medycznego do NFZ-u.

Po pierwsze dlatego, że wtedy, kiedy zostało przeniesione z budżetu do NFZ-u,

No to właśnie był gigantyczny zastrzyk pieniędzy dla NFZ-u w postaci podniesienia składki zdrowotnej.

Z punktu widzenia tych 7% to nie ma znaczenia, czy te pieniądze idą z budżetu czy z NFZ-u.

Wtedy, kiedy to było finansowane z budżetu, to finansowanie z budżetu polegało na tym, że budżet przekazywał NFZ-owi dotację celową na ratownictwo medyczne, a teraz, uwaga, uwaga, minister przekazuje NFZ-owi dotację podmiotową w kwocie dużo wyższej niż ta suma tych rzeczy, które zostały przeniesione.

Trzeba uczciwie dodać jedną rzecz, że rzeczywiście, no, zdaniem pani Leszczyny wszystko było winą PiSu, a teraz pani minister Sobierańska-Granda, bo tam oczywiście ci tam polityczni harcownicy wokół, typu właśnie pan Szulc z NFZ-u, pan Berek, który mówił, że szpitale, które leczą ponad kontrakt oszuści,

że NFZ w tym kontrakcie się zobowiązuje, że za wszystko, co szpital wykonał, zapłaci.

Dlatego, że NFZ ma roczny plan finansowy i po prostu widząc, że ma gigantyczną dziurę, on mówi tak, podpiszemy kontrakt na złotówkę,

Natomiast znowu, pewnie też panie pamiętacie, że właśnie pan Szulc, działacz Platformy Obywatelskiej z NFZ-u, mówił, że wprowadzą limit wynagrodzeń.

to zrobienie takiego rejestru tych badań radiologicznych w oparciu o dane, które już dzisiaj szpitale muszą sprawozdawać do Ministerstwa Zdrowia i do NFZ-u, to jest robota na trzy miesiące.

Jak widzą, że nie ma opcji, żeby dostać się do szpitala czy do poradni na NFZ, to idą prywatnie.

kto ma pieniądze, to idzie do lekarza prywatnie, a kto nie ma pieniędzy, ten jak tu żyje, to idzie na NFZ.

to on nie zaryzykuje tego, że będzie czekał na pieniądze z NFZ pół roku czy dziewięć miesięcy, bo po prostu nie ma płynności, a ten lek jest bardzo drogi.

powiedział, że, nie pamiętam, czy to było stwardnie rozsiane, czy SMA, może SMA, nie chcę już wprowadzać w błąd, ale bardzo, bardzo ciężka choroba i Instytut Psychiatrii i Neurologii powiedział, że on nie jest w stanie dłużej kredytować NFZ-u i w związku z tym wstrzymuje przyjęcia do programów lekowych.

Był taki moment w zeszłym roku, że zaległości NFZ-u względem centrów onkologii wynosiły kilkaset milionów złotych właśnie za leki.

Można by bardzo poważnie rozważyć to, co mówi pani Pełczyńska-Nałęcz, czyli że wszystkie dodatkowe pieniądze z akcyzy, z tych wszystkich opłat, podatków związanych z używkami, żeby to szło prosto do NFZ-u.