Mentionsy
AI - koniec czy początek człowieka?
Pretekstem do rozmowy jest historia z OFF Radia Kraków, gdzie sztuczna inteligencja jako dziennikarz przeprowadziła wywiad z nieżyjącą Wisławą Szymborską a głos noblistki i Jej wypowiedzi zostały również wygenerowane przez algorytm. AI – zagrożenie czy szansa? Justyna Dżbik – Kluge i zaproszeni goście rozmawiali m.in. o etyce przy korzystaniu z nowych technologii, o granicach odpowiedzialności prawnej w przypadku tego rodzaju działań.
Rozdziały (9)
Justyna Dżbik-Klugę wprowadza gościa i przedstawia go. Rozmowa prowadzona przez Justynę i Kuba Jamrocka zaczyna się o problemie AI i jego wpływ na człowieka.
Artur Kurasiński i Maciej Kawecki debatują o roli nauki i biznesu w rozwoju AI, a także o lęku, jaki może powstawać wśród ludzi.
Doktor habilitowana Marlena Plebańska przedstawia swoje obawy związane z nieświadomym wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez młodych ludzi.
Rozmowa o problemach związane z chatbotami, zwłaszcza ich korzystaniu z nieanglojęzycznych danych i potencjalnych konsekwencjach dla kultury i wartości polskich.
Diskussja na temat popularyzacji sztucznej inteligencji, szczególnie w kontekście edukacji i jej potencjalnych korzyści dla nauczycieli i uczniów.
Diskutowano o etycznych granicach wykorzystania sztucznej inteligencji, szczególnie w medykacji i kulturze, w tym wywiadach z zmarłymi osobami i eksperymentach radiowych.
Artur Kurasiński krytycznie omówił eksperyment radiowy z wywiadem z zmarłą Wisławą Szymborską, podkreślając problemy etyczne i finansowe związane z takimi eksperymentami.
Debata skupia się na wpływie AI na kreatywność i edukację, szczególnie wśród młodych ludzi. Debatujący omawiają korzyści i zagrożenia związane z korzystaniem z AI w edukacji i wychowaniu.
Diskutowano o AI jako narzędzie, które zmienia nasze życie i rozwój, porównywano to do innych technologii i podkreślano, że AI ma ogromny wpływ na nasze interakcje i możliwości.
Szukaj w treści odcinka
AI koniec czy początek człowieka?
Bo mam takie wrażenie, że bardzo dużo w mediach mówi się o AI w taki sposób podszyty strachem.
I z AI mamy chyba wszyscy młodzi, szczególnie ci blisko sztuki, blisko informatyki, sporo do czynienia, więc wydaje mi się, że coś tam możemy o tym powiedzieć.
Ja zauważyłem właśnie, że ludzie bardzo demonizują AI i po dłuższych rozmyśleniach doszedłem do wniosku, że może to wynikać z takiej ludzkiej cechy, która się nazywa antropomorfizacja.
Spodziewamy się, że AI będzie zachowywał się jak my, będzie korzystał z ludzkich emocji, pragnień, dążeń, więc oczywiście będzie chciał nas zdominować, będzie chciał usykać jakąś autonomię i tak dalej.
Dobry wieczór, nazywam się Zofia Zagórska i przyjechałam z liceum imienia Tomasza Zana w Pruszkowie i nie mam takiej dużej, szerokiej wiedzy na temat AI, natomiast mogę się wypowiedzieć o tyle, że myślę, że nie ma co bać się tej sztucznej inteligencji, ponieważ tak jak już zostało powiedziane, mamy taką tendencję do demonizacji tego.
Michał Nowakowski, partner w Kancelarii Prawnej ZP Zackiewicz Partners, odpowiedzialny za AI i cyberbezpieczeństwo, przewodniczący sekcji aktualnych wyzwań sztucznej inteligencji przy Polskim Towarzystwie Informatycznym.
Dyskusja, rozmowa międzygeneracyjna na temat tego, czy AI to przyszłość czy koniec człowieka.
Oczywiście wspierana przez biznes, różnego rodzaju siły, ale jednak jeżeli sobie spojrzymy na mechanizmy funkcjonowania AI... Czekaj, czekaj, czekaj.
No i pieniądze, i władza może stać... To już jest kierunek rozwoju, natomiast patrząc na AI jako...
Niemniej jednak z AI jest wiele więcej problemów.
Mówiąc o AI, tak naprawdę obejmujemy kilkadziesiąt różnych kategorii.
Właściwie my cały czas mówiąc o AI mówimy o generatywnej sztucznej inteligencji.
To oznacza tyle, że ten chatbot nieszczęsny, zapytany o to, kim była Marie-Claire Skłodowska, pewnie będzie coś jeszcze kumał.
Możemy się trzymać, jeżeli pozwolicie, tego o czym powiedział Artur i bardzo słusznie, chociaż jeżeli pojawią się też te inne wątki AI, to jednak skupiamy się faktycznie na generatywnej sztucznej inteligencji, bo to jest to, co nas tak rozgrzewa, to co jest takie bliskie właściwie dla tak zwanego przeciętnego Kowalskiego kimkolwiek, bo on był albo przeciętna Kowalska jest na wyciągnięcie ręki.
Zanim powędruję z mikrofonem do Państwa, do studentów, do licealistów, do Was, bo trochę Piotrek zaadresowałeś, rzuciłeś ten wątek taki międzygeneracyjny, to znaczy jak właśnie pokolenie, które pamięta system MS-DOS nie ogarnia, być może tak dobrze AI jak młodzi, no nie wiem właśnie czy nie ogarnia, za chwilę pogadamy o tym jak ogarniacie, to pytanie właśnie do Ciebie.
Bo idę o zakład, że masz takie rzeczy, w których ten AI pomógł, zaskoczył, w medycynie, w kosmicznych sprawach.
Zdecydowanie byłoby niemożliwe, gdyby nie ten rozwój, nawet jeżeli w nazwie projektu nie nazywa, nie zawrzemy słowa AI albo sieć neuronowa albo neuro coś tam.
I tutaj właśnie te clickbaitowe nagłówki, myślę, są głównym winnym.
Zostawmy to, czy to jest AI, zostawmy to, czy to jest kabaret.
Nie możemy takich rzeczy oficjalnie publikować bez żadnego disclaimera.
Ja właśnie, dlatego to jest mój największy problem, jeśli chodzi o AI i dlatego ja na przykład nie korzystam z generatywnej sztucznej inteligencji, szczególnie jeśli chodzi o tworzenie jakichś obrazów, tworzenie jakichś tekstów, ale także...
Pani profesor, to koniecznie jeszcze karaktere AI, więc polecam, można podyskutować z filozofami i innymi postaciami historycznymi.
Przewodniczący sekcji aktualnych wyzwań sztucznej inteligencji w Polskim Towarzystwie Informatycznym, partner w Kancelarii Prawnej odpowiedzialny za cyberbezpieczeństwo, za AI.
Natomiast uważam, że jakby ta cała dyskusja, bo 50 minut rozmawiamy o AI, ale tak naprawdę w sumie nie rozmawiamy o ryzykach, które są z nią związane.
Ostatnie odcinki
-
Kochamy klasykę, gardzimy lekturami szkolnymi
15.05.2026 09:03
-
W jakiej jesteś formie?
17.04.2026 10:39
-
W jakiej "bańce" żyjesz?
27.03.2026 14:08
-
Dwójka z przodu. Jak to jest.. było.. mieć 20 lat
20.02.2026 12:17
-
Dwójka z przodu. Jak to jest.. było.. mieć 20 lat
20.02.2026 12:17
-
Co wkurza młodych ludzi w Polsce? Dlaczego głos...
30.01.2026 14:48
-
Co wkurza młodych ludzi w Polsce? Dlaczego głos...
30.01.2026 14:48
-
Święta po swojemu. Co dla kogo znaczy tradycja?
21.12.2025 16:14
-
Święta po swojemu. Co dla kogo znaczy tradycja?
21.12.2025 16:14
-
Polska na TAK! Czym jest nowoczesny patriotyzm?
07.11.2025 19:44