Mentionsy

Otwarte Studio Czwórki
Otwarte Studio Czwórki
16.10.2024 11:38

Młodzi dla klimatu - Moda czy misja?

Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?

Rozdziały (6)

1. Wprowadzenie i zaproszenie gości

Gospodarze rozmawiają z gościami o temacie klimatu i powodzi.

2. Powódź na południu Polski

Rafał Molenda relacjonuje sytuację z powodzi na południu Polski, podkreślając, że miasta są gotowe i kontrolują sytuację.

3. Edukacja i zmiany klimatu

Klara Rościszewska omawia winę za powodzi i rolę edukacji w zmianach klimatu.

4. Aktywizm i odpowiedzialność

Aktywizaci opowiadają o roli edukacji i aktywizmu w kontekście zmian klimatu.

5. Psychologia i klimat

Psycholożka Olga Ślepowronska omawia wpływ powodzi na psychiczne zdrowie ludzi i rolę grup wsparcia.

6. Aktywizm i edukacja

Rozmowa koncentruje się na aktywizmie, jego motywacjach i wpływie na zdrowie psychiczne. Podkreśla się, że aktywizm może być zmysłowym działaniem, ale ważne jest, aby nie przestawać dbać o zdrowie i ochronę środowiska.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 13 wyników dla "Greenpeace"

Marta Palieńska, koordynatorka projektów Greenpeace Polska.

No jest to pytanie, na które odpowiedzi szukamy chyba codziennie, no bo działania Greenpeace są dosyć wyraziste, co oczywiście budzi odpowiednie reakcje.

I to jest jakaś metoda też działania Greenpeace i pomimo tego, że razem z tym jak zmienia się rzeczywistość, my też oczywiście trochę dopasowujemy się do tego jak działać,

Mówię o działaniach odbieranych jako kontrowersyjne, podejmowanych przez Greenpeace.

Greenpeace zaczął się w 1971 roku od blokowania na małej łódce nielegalnych połowów wielorybów.

No właśnie, chciałabym się zapytać, czy Greenpeace na przykład można by porównać do ostatniego pokolenia?

I myślę, że to w jakim sensie jesteśmy podobni w Greenpeace, to jest też to, że zależy nam właśnie na trochę włożeniu kija w mrowisko i jakiegoś patyka w szprychy i zatrzymaniu

Ale skoro pytałem o to, czy jesteś zmęczona, czy nie, to to samo pytanie do Marty Palińskiej, koordynatorki projektów Greenpeace Polska.

I ja zaczęłam być aktywistką Greenpeace 10 lat temu, kiedy w 2014 roku w miejscowości, z której pochodzę, była planowana kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.

I na miejscu był właśnie Greenpeace i ja jako osoba z lokalnej społeczności dołączyłam po prostu do protestu i tak zaczęło się moje działanie w Greenpeace.

Ale też wydaje mi się, że przez te wszystkie lata zrozumiałam, że tak to musi być i że na tym właśnie polega zmiana systemowa, nad którą Greenpeace też pracuje.

Tak, na stronie Greenpeace na przykład.

Greenpeace też ma projekty, w których prześwietla różne firmy, które deklarują, że dbają o środowisko.