Mentionsy
Młodzi dla klimatu - Moda czy misja?
Tematem audycji "Otwarte studio Czwórki" był aktywizm klimatyczny. Marta Hoppe i Jakub Jamrozek sprawdzili, o co walczą aktywiści klimatyczni. Co skłoniło ich do aktywizmu? Czy była to głęboka potrzeba zmian w podejściu do klimatu, a może po prostu… moda?
Rozdziały (6)
Gospodarze rozmawiają z gościami o temacie klimatu i powodzi.
Rafał Molenda relacjonuje sytuację z powodzi na południu Polski, podkreślając, że miasta są gotowe i kontrolują sytuację.
Klara Rościszewska omawia winę za powodzi i rolę edukacji w zmianach klimatu.
Aktywizaci opowiadają o roli edukacji i aktywizmu w kontekście zmian klimatu.
Psycholożka Olga Ślepowronska omawia wpływ powodzi na psychiczne zdrowie ludzi i rolę grup wsparcia.
Rozmowa koncentruje się na aktywizmie, jego motywacjach i wpływie na zdrowie psychiczne. Podkreśla się, że aktywizm może być zmysłowym działaniem, ale ważne jest, aby nie przestawać dbać o zdrowie i ochronę środowiska.
Szukaj w treści odcinka
Marta Palieńska, koordynatorka projektów Greenpeace Polska.
No jest to pytanie, na które odpowiedzi szukamy chyba codziennie, no bo działania Greenpeace są dosyć wyraziste, co oczywiście budzi odpowiednie reakcje.
I to jest jakaś metoda też działania Greenpeace i pomimo tego, że razem z tym jak zmienia się rzeczywistość, my też oczywiście trochę dopasowujemy się do tego jak działać,
Mówię o działaniach odbieranych jako kontrowersyjne, podejmowanych przez Greenpeace.
Greenpeace zaczął się w 1971 roku od blokowania na małej łódce nielegalnych połowów wielorybów.
No właśnie, chciałabym się zapytać, czy Greenpeace na przykład można by porównać do ostatniego pokolenia?
I myślę, że to w jakim sensie jesteśmy podobni w Greenpeace, to jest też to, że zależy nam właśnie na trochę włożeniu kija w mrowisko i jakiegoś patyka w szprychy i zatrzymaniu
Ale skoro pytałem o to, czy jesteś zmęczona, czy nie, to to samo pytanie do Marty Palińskiej, koordynatorki projektów Greenpeace Polska.
I ja zaczęłam być aktywistką Greenpeace 10 lat temu, kiedy w 2014 roku w miejscowości, z której pochodzę, była planowana kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego.
I na miejscu był właśnie Greenpeace i ja jako osoba z lokalnej społeczności dołączyłam po prostu do protestu i tak zaczęło się moje działanie w Greenpeace.
Ale też wydaje mi się, że przez te wszystkie lata zrozumiałam, że tak to musi być i że na tym właśnie polega zmiana systemowa, nad którą Greenpeace też pracuje.
Tak, na stronie Greenpeace na przykład.
Greenpeace też ma projekty, w których prześwietla różne firmy, które deklarują, że dbają o środowisko.
Ostatnie odcinki
-
Kochamy klasykę, gardzimy lekturami szkolnymi
15.05.2026 09:03
-
W jakiej jesteś formie?
17.04.2026 10:39
-
W jakiej "bańce" żyjesz?
27.03.2026 14:08
-
Dwójka z przodu. Jak to jest.. było.. mieć 20 lat
20.02.2026 12:17
-
Dwójka z przodu. Jak to jest.. było.. mieć 20 lat
20.02.2026 12:17
-
Co wkurza młodych ludzi w Polsce? Dlaczego głos...
30.01.2026 14:48
-
Co wkurza młodych ludzi w Polsce? Dlaczego głos...
30.01.2026 14:48
-
Święta po swojemu. Co dla kogo znaczy tradycja?
21.12.2025 16:14
-
Święta po swojemu. Co dla kogo znaczy tradycja?
21.12.2025 16:14
-
Polska na TAK! Czym jest nowoczesny patriotyzm?
07.11.2025 19:44