Mentionsy
Wojna fińsko-niemiecka 1944–1945
Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie 🔶PATRONITE.PL🔶https://patronite.pl/PodcastwojennehistorieAlbo postawić nam symboliczną kawę w serwisie 🔷BUYCOFFEE.TO🔷https://buycoffee.to/podcastwojennehistorie
Szukaj w treści odcinka
Priorytetem dla Niemców w Finlandii była Zatoka Botnicka, gdzie znajdują się takie porty jak Oulu, Kemi i na granicy ze Szwecją, w takiej głębokiej zatoce port Tornio.
Niemcy wyraźnie obsadzili Kemi, wyraźnie obsadzili Tornio, a więc te porty na skrajnym północnym obszarze Zatoki Botnickiej, ale nie demolowali jeszcze niczego i stopniowo wyjeżdżali, cofali się na północ,
Niemcy zgodnie z umowami odeszli z południowej Finlandii do wieczora 14 września, tak jak wymagali tego od nich Finowie, ale zostali w Kemi, zostali w Rowaniemi, zostali na obszarze całej Laponii, ale nie było jeszcze wojny.
I to jest taka nietypowa sytuacja, bo tam w Zatoce Fińskiej już się postrzelali, a jednocześnie Finowie nadal w Kemi, w Tornio pomagają Niemcom w załadunku towarów na statki, które odpływają Zatoką Błotnicką na Południowy Bałtyk w stronę Niemiec.
Dopiero 20 września z portów Kemi i Tornio kończy się proces ewakuacji drogą morską Niemców.
Wtedy Armia Czerwona dojdzie do Zatoki Potnickiej, sama zajmie Kemi i dojdzie do granicy ze Szwecją.
Celem najważniejszym jest bowiem opanowanie Kemi i Tornio, zawładnięcie całym wybrzeżem Zatoki Botnickiej, aż po granicę ze Szwecją.
Plan jest dobry, tylko Niemcy także skoncentrowali na wybrzeżu Zatocki Botnickiej w rejonie Kemi swoje zasadnicze siły.
Skoro Niemcy w 1940 roku zajęli Norwegię po prostu wpływając statkami i okrętami do portów, to teraz Finowie zrobią to samo lądując w rejonie Kemi.
W związku z czym zapada decyzja o lądowaniu nie w Kemi, ale jeszcze bardziej na północ w Tornio.
Odważny ruch dowódcy trzeciego korpusu to połączone natarcie drogą lądową z Oulu na Kemi i desant na tyłach przeciwnika w porcie w Tornio.
Jednocześnie siłami 15 Brygady i siłami 11 Dywizji podejmowane są działania w postaci natarcia na Kemi.
Zdobycie Kemi pozwoli oswobodzić także Tornio, połączyć grupę północną z idącą od południa grupą nacierającą wzdłuż wybrzeża.
Trwa natarcie na Kemi i wsparcie obrońców Tornio.
Nie ma już sensu odbijać Tornio i bronić Kemi oraz Rowaniemi, jeżeli operacja Zorza Polarna zakłada generalny odwrót na północ.
Wyhamowali pierwsze natarcie fińskie na Rowaniemi, ale 7 i 8 października wycofują się z Kemi.
Kemi zostaje wyzwolone i wkrótce wojska III Korpusu łączą się z obrońcami Tornio.
W rejonie Tornio i Kemi Finowie mają 200 zabitych, ponad 1000 rannych.
Kemi, Tornio, Rowaniemi.
Ostatnie odcinki
-
Broń kompanii piechoty
24.06.2026 05:00
-
Jak w 49 dni stworzono ikonę II wojny światowej...
22.06.2026 05:00
-
Rewolucja ognia. Jak walczyła piechota II wojny?
19.06.2026 05:00
-
Najlepsze z najgorszych. Włoskie tankietki
17.06.2026 05:00
-
Winston Churchill – zwycięzca czy przegrany?
15.06.2026 05:00
-
Spóźniona „Puma”. Samochód pancerny Sd.Kfz. 234
12.06.2026 05:00
-
Stalingrad. Most powietrzny
10.06.2026 05:00
-
Kursk: Czy Niemcy mogli wygrać?
08.06.2026 05:00
-
Jak wielką sieć radarów stworzyli Niemcy w czas...
07.06.2026 15:00
-
M18 Hellcat – pancerna wyścigówka
05.06.2026 05:07