Mentionsy
Europa szuka pomysłu na przemysł | Energia do zmiany
W dzisiejszym odcinku Michał Hetmański, prezes Fundacji Instrat, oraz Marcin Izdebski, ekspert z Centrum Strategii Rozwojowych dyskutują o europejskiej polityce przemysłowej, jej ograniczeniach i pomysłach na pobudzenie konkurencyjności państw członkowskich.
Rozmowę prowadzi Dominik Brodacki.
Zapraszamy!
Rozdziały (9)
Dominik Brodacki wprowadza gościa do tematu kryzysu przemysłowego w Unii Europejskiej, omawiając problemy związane z kryzysem paliwowym i deindustrializacją.
Michał Hetmanński omawia sytuację przemysłową, podkreślając brak stabilności i konieczność nowych rozwiązań.
Goście dyskutują o potrzebie nowego produktu i strategii przemysłowej, podkreślając konieczność innowacji i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych.
Dominik Brodacki pyta gościa o rola Unii Europejskiej w wspieraniu przemysłu, podkreślając konieczność działania i jasnych kryteriów.
Rozmowa skupia się na potrzebie transformacji przemysłu i wpływie polityki klimatycznej na konkurencyjność europejskiego przemysłu. Przedstawiany jest przykład niemieckiej polityki klimatycznej i jej wpływ na konkurencję w Europie. Dyskusja prowadzi do analizy sytuacji w Europie i konsekwencji polityki klimatycznej na konkurencyjność i inwestycje.
Dyskusja nad konsekwencjami i potrzebą rewizji polityki klimatycznej i energii w Europie, z podkreśleniem problemów z implementacją systemu ETS2 i propozycji alternatywnych rozwiązań.
Analiza skomplikowania sytuacji przez propozycje Komisji Europejskiej i propozycji Polski na temat tworzenia własnej agendy i lobbyingu w Brukseli.
Opis strategii Polski w Brukseli, w tym przedstawienia wyników analiz na temat dekarbonizacji nawozów i propozycji alternatywnych rozwiązań.
Podsumowanie dyskusji i podkreślenie potrzeby nowych strategii i podejść do transformacji przemysłu i polityki klimatycznej.
Szukaj w treści odcinka
Mamy wpływ na to, jak wydajemy środki z unijnego systemu ETS, które wpadają do budżetu państwa.
Nie, to po prostu Niemcy bardzo świadomie posługują się swoim systemem ETS i oni oddają rocznie prawie 2 miliardy euro swoim producentom stali, swoim hutnikom, a polski minister finansów oddaje prawie 2 miliardy, ale złotych.
To w naszej odpowiedzialności jest, że minister finansów nie oddaje tych pieniędzy, które zebrał z ETS-u i które od początku ETS miał iść na finansowanie transformacji, może bardziej na inwestycje niż na obniżanie ceny.
Ale wróćmy do takiego bardziej pragmatycznego wymiaru, bo tu już się pojawiła reforma ETS i potrzeba zagwarantowania równych warunków gry dla wszystkich państw członkowskich, ale też uzupełnienia różnych krajowych programów wsparcia.
Udało nam się to w sprawie ETS2, gdzie mamy dzisiaj konsensus.
Ja, jak publikowałem dwa lata temu z Van Dombuk raport, który przygotowaliśmy ETS2 i my go wprowadziliśmy do dyskusji,
że może to jest tak, że te ETSy i inne podatki powinny przestać obowiązywać.
Tutaj Unia Europejska krzyczy, a no to systemem ETS obniżyliśmy emisję w energetyce.
No ale po prostu przestaliśmy inwestować w węgiel od jakiegoś czasu dzięki sektorowi ETS.
No ale czy ten sam system ETS dobrze zadziała poza energetyką w przemyśle?
To, że jest jakieś, nie wiem, 10 niemieckich firm transportowych, które powiedziało, że chcemy systemu ETS2, bo rynkowo nam to się opłaci, nie ekstrapolujmy tego wyjątku na całą Europę.
Ostatnie odcinki
-
Jak odbudować relacje z Ukrainą? | Z dystansu
26.06.2026 14:40
-
Ukraiński impuls | Wartość dodana
25.06.2026 13:50
-
Czy to już jest koniec? | Nasłuch
24.06.2026 09:05
-
Dozór nad transformacją | Energia do zmiany
23.06.2026 13:30
-
Elektryfikacja po polsku | Czyste technologie
22.06.2026 11:45
-
F-35 Husarz, powietrzna elita | Z dystansu
19.06.2026 13:30
-
Tajwański zwrot, kolejowe rewolucje | Wartość d...
18.06.2026 16:34
-
SOR dla wybranych | Nasłuch
17.06.2026 18:14
-
Polska gra o gaz | Energia do zmiany
16.06.2026 14:55
-
Polski lodołamacz | Czyste technologie
15.06.2026 11:00