Mentionsy

Polityka w skrócie Jacka Czarneckiego
Polityka w skrócie Jacka Czarneckiego
18.03.2026 09:14

Kolejna wojna na linii Prezydent- Rząd. W tle gorący spór o ETS

Polska zarobiła miliardy na ETS, a teraz PiS i Prezydent krzyczą „STOP”! Kto naprawdę zyskuje, a kto stracił na sporze o ceny energii i prawa do emisji CO2?

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 11 wyników dla "PiS"

Jeśli wyemituje więcej, musi dodatkowe jednostki dokupić, ale w Polsce tylko w 2025 roku na sprzedaży uprawnień ETS zyskaliśmy prawie 3,9 miliarda euro, czyli około 16 miliardów złotych, a w czasach rządów PiS

Tyle tylko, że PiS zamiast środki te zarobione pompować w tworzenie nowych, odnawialnych źródeł energii i zarabiać jeszcze więcej, łatał tymi pieniędzmi dziury w budżecie.

Teraz PiS i Prezydent rozpętują wielką kampanię Stop ETS.

Prezydent wezwał premiera do podjęcia działań w kierunku odejścia Polski od ETS, bo według Karola Nawrockiego i PiSu ETS sprawia, że ceny energii w Polsce są zbyt wysokie.

Dlaczego PiS przez 8 lat swoich rządów nie wyprowadził Polski z ETS-u?

Ano dlatego, że choćby w 2023 roku, w marcu, gdy jeszcze rządził PiS, a premierem był Mateusz Morawiecki.

Tak, premier rządu PiS.

Przy włączonych kamerach nawiązał do stylistyki wypowiedzi kandydata PiSu na premiera.

Tak, przypomnę, że to za czasów PiS-u wprowadzano takie projekty jak Jesteśmy Ekologiczni czy Mój Prąd.

Dziś PiS nie chce już OZE, a poseł Czarnek, który jak już mówiliśmy za unijne pieniądze zamontował sobie takie panele, teraz deklaruje, że będzie je demontował.

Poczekamy, zobaczymy, no ale skoro PiS tyle mówi o suwerenności, to premier Tusk podkreślił wczoraj przed posiedzeniem rządu, że OZE to najbardziej suwerenne źródło energii.