Mentionsy
ROZPRAWA Z JĘZYKIEM
20.10.2025 11:08
O imionach Luca i Luka
Szukaj w treści odcinka
Znaleziono 4 wyniki dla "Luki"
Luka, Luki z Luką nie ma problemu
Natomiast jeżeli jest to imię w wariancie zapisu przez C, wtedy w mianowniku mówimy Luka i piszemy Luca, ale w dopełniaczu, kogo czego nie ma, Luki, piszemy Ika.
Byłby może nawet i wątpliwy, znaczy jest możliwy, ale w wypadku tego typu konstrukcji, tego typu wyrazów zaleca się użycie polskiego znaku, czyli Luki.
Ten wariant imienia wtedy jest oczywiście, mówimy o tym imieniu włoskim, z luką o luce, we wszystkich przypadkach słyszymy k, ale piszemy c, natomiast w dopełniaczu luki to jest ten jeden z końcówką i, ponieważ jest to miękkie, musimy zapisać tak jak słyszymy.
Ostatnie odcinki
-
O związku wyrazowym wziąć rozwód z żoną czy mężem
19.06.2026 08:00
-
Czym jest alasz?
18.06.2026 08:00
-
O powiedzeniu - Uciec tam gdzie pieprz rośnie
17.06.2026 12:44
-
Rozprawa o afirmacji
17.06.2026 12:39
-
Wielkie litery w tekstach reklamowych
17.06.2026 12:39
-
O poprawności wyrażenia „umieć w coś”
15.06.2026 12:05
-
Rozprawa o słowie kultowy
12.06.2026 10:55
-
Czy poprawny jest zwrot - musisz zjeść węgli?
11.06.2026 10:55
-
Współprowadzący program czy programu?
10.06.2026 10:51
-
Nazwy ulic w Kielcach a obecne zasady ortografii
09.06.2026 12:39