Mentionsy
O żaglach, morzu i wielkiej miłości. DROGOWSKAZY
Większość z nas korzysta z uroków Bałtyku latem, mając nadzieję na słońce i ciepłą wodę. Ale są ludzie, którzy najbardziej kochają morze zimą – co więcej, nie z perspektywy plaży a wiatru i fal. Zuch Załoga, to grupa miłośników żeglarstwa, której nie straszne są niskie temperatury, silny wiatr czy opady deszczu i śniegu. Jak mówi założyciel grupy, kapitan Piotr Skrzyniarz, zimowy Bałtyk pozwala czuć i robić „więcej”. Choć zdarzają mu się samotne rejsy, najbardziej w żeglarstwie ceni spotkania z ludźmi, którzy zgłaszają się do jego załogi. Ale, jako że nie samym morzem żyje człowiek, żeglarze coraz częściej pojawiają się na stołecznym odcinku Wisły, która nazywana jest przez wilków morskich kapryśną rzeką. Co daje „życie pod żaglami” i co sprawia, że nie są tylko zamiłowaniem, a „porywem serca”? O tym w Drogowskazach opowiedział kapitan Piotr Skrzyniarz, żeglarz trudnych warunków i miłośnik zimowego Bałtyku. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Szukaj w treści odcinka
Czy jeżeli chodzi o żeglarstwo, żeglugę, to Wisła jest dobrze zagospodarowana?
I jeden z nich mi powiedział, że Wisła to jest kapryśna rzeka.
napisał, że Wisła jest kobietą.
Może pan rozwinąć to, bo znów jesteśmy przy tym, że Wisła jest kobietą, że ma swoje zdanie.
Tak, dzisiaj Wisła może mieć 67 centymetrów, za trzy dni mogą to być dwa metry.
To począwszy od poziomu wody, poprzez zmianę dna rzeki Wisła niesie ogrom pracujących mas piasków, które cały czas zmieniają jej ukształtowanie topograficzne dna.
Wtedy zdaje się też, że Wisła pokazała trochę pazura, bo chyba zalała Wisłostradę i to na dosyć długo, dając w kość kierowcom.
Z drugiej strony parę lat temu zimą chyba Wisła groziła zalaniem miasta.
Co nie znaczy, że Wisła nie jest akwenem rodzinnym, bo też wielu znajomych przychodzi pływać sobie spacerowo, ale z dziećmi czy ze starszyzną rodzinną.
Mówi się o tym, że Wisła w tym momencie jest tym, czym były Tatry jeszcze w XVIII i XIX wieku, czyli skupia wokół siebie niesamowicie ciekawych ludzi, niesamowicie interesujących ludzi.
Najpierw był Bałtyk, teraz była Wisła.
Chyba też osobą bardzo zdeterminowaną, żeby Wisła w jeszcze większym stopniu wróciła do mieszkańców, do ludzi, do miłośników wody.
Ostatnie odcinki
-
Śpimy coraz gorzej. Dlaczego? DROGOWSKAZY
19.06.2026 07:48
-
Jąkanie u dzieci i dorosłych. DROGOWSKAZY
18.06.2026 07:24
-
Jak przetrwać rozstanie? Opowiedz historię swoj...
12.06.2026 07:18
-
Najgroźniejsi przestępcy i ich resocjalizacja. ...
11.06.2026 07:48
-
Czy mamy swoje finanse pod kontrolą? DROGOWSKAZY
05.06.2026 05:36
-
Refleksyjnie o przemijaniu i starości. DROGOWSKAZY
04.06.2026 06:36
-
Kryzys rodzicielstwa w Polsce? Tysiące dzieci c...
29.05.2026 07:24
-
O córkach toksycznych matek. DROGOWSKAZY
28.05.2026 07:14
-
O pole dance. Taniec na rurze, sport i życiowa ...
22.05.2026 07:50
-
Jak radzić sobie z lękiem? DROGOWSKAZY
21.05.2026 12:22