Mentionsy

Drugi Rzut OKA
Drugi Rzut OKA
24.04.2026 15:42

Jak Péter Magyar chce zmienić Węgry i co to znaczy dla Polski?

Co zamierza przyszły rząd Pétera Magyara na Węgrzech? Czy jest w stanie kompleksowo przebudować Węgry? Kim są politycy TISZY? Jak zmiana w Budapeszcie wpłynie na relacje z Polską? Anna Wójcik rozmawia o tym z Andrzejem Sadeckim z Ośrodka Studiów Wschodnich


Ruszamy z drugim sezonem podcastu „Drugi Rzut Oka”. Miłada Jędrysik i Anna Wójcik wraz z zaproszonymi gośćmi będą przyglądać się zmianom na świecie. Co naprawdę i dlaczego się zmienia, jak to wpływa na nas? I czy możemy jakoś na to wpłynąć?

W pierwszym odcinku tej serii dyskutujemy o epokowej zmianie na Węgrzech, gdzie po 16 latach władzę stracił Viktor Orbán. Jak do tego tego doszło i czego można się spodziewać po nowym rządzie Pétera Magyara? Anna Wójcik rozmawia z dr Andrzejem Sadeckiem, kierownikiem Zespołu Środkowoeuropejskiego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

„Osoby, które weszły do parlamentu z list TISZY w dużej mierze są nowe w polityce. Był to istotny atut w kampanii. Szli do wyborów z hasłami nie tylko zerwania z epoką Orbána, ale także wyraźnie dystansowali się od wcześniejszego okresu rządów liberalno-lewicowych, które na Węgrzech nie cieszą się dobrą opinią, m.in. ze względu na skandale i problemy gospodarcze. Pytanie, jak ta strategia przełoży się na praktykę rządzenia, gdy faktycznie obejmą władzę” – mówi w rozmowie dr Sadecki.


Rozdziały (5)

1. Analiza wyborów w Węgrzech

Podczas rozmowy omawia się wyniki wyborów w Węgrzech, z fokusem na partię TISA i jej zwycięstwo nad Fideszem.

2. Analiza nowej partii TISA

Rozkłada się struktura i kandydatki partii TISA, z fokusem na osobę Pétera Magyara.

3. Analiza polityki zagranicznej Węgier

Rozkłada się politykę zagraniczną Węgier, z fokusem na zmiany w dyplomacji i relacjach z Rosją.

4. Analiza ideologii i konsekwencji wyborów

Analiza ideologii partii TISA i jej konsekwencji dla konstytucji i polityki Węgier.

5. Analiza polityki gospodarczej Węgier

Analiza polityki zagranicznej Węgier pod kątem relacji z Polską, Grupą Wyszehradzką, USA i Chinami, oraz przewidywania dotyczące przyszłych relacji.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 17 wyników dla "Węgry"

Kilka dni po wyborach mają przyjechać do Budapeszu przedstawiciele komisji i tutaj Węgry muszą wprowadzić bardzo głębokie zmiany.

Węgry też są objęte tą procedurą od 2018 roku.

Jeśli chodzi o środki z funduszu odbudowy, to jest to bardzo pilna kwestia, bo jeśli nie zostaną uwolnione, to prawdopodobnie w sierpniu Węgry stracą te środki, więc myślę, że KPO zostanie przyznane Węgrom stosunkowo szybko.

No dobrze, porozmawiajmy może o tej gospodarce, bo faktycznie przez dekady w Polsce było takie przekonanie, że Węgry to jest ten najweselszy i najbardziej zamożny kraj z tego bloku wschodniego, a później też w latach dziewięćdziesiątych no widać było, że faktycznie to jest kraj, który stoi na nieco wyższym poziomie rozwoju niż Polska i to się mniej więcej dekadę temu zaczęło załamywać, to znaczy Orbán doszedł do władzy, on obiecał

Polska to jest zawsze podawana za przykład, ale też Rumunia, oczywiście Czechy i Węgry zostały z taką sytuacją, kiedy po prostu społeczeństwo biednieje, to znaczy ich pensja minimalna jest o jedną trzecią niższa niż Polska.

Orbán chyba stracił taki wizerunek polityka, który zapewnia dobrobyt, który jednak miał, bo przejmował władzę tuż po międzynarodowym kryzysie finansowym, który bardzo mocno uderzył Węgry w latach 2008-2009.

Już wtedy było widać, że Węgry zaczynają odstawać od regionu, ale względnie jednak ludzie czuli, że jest przynajmniej lepiej niż wcześniej.

Węgry miały najwyższą inflację w Unii, bardzo mizerny wzrost w ostatnich trzech latach, no plus wstrzymane zostały środki unijne, które zapewniały większość inwestycji publicznych i wydaje się, że od Fideszu

Dla węgierskiej opinii publicznej jest to niekontrowersyjne, bo wyjazd do innego z sąsiadów jest o tyle problematyczny, że Węgry nigdy nie miały z sąsiadami bliskich relacji.

Natomiast Węgry nie staną się z dnia na dzień państwem, które wejdzie do obozu wspierającego bardzo mocno Ukrainę, czy postulującego zaostrzenie polityki Unii, czy NATO wobec Rosji.

Węgry tu myślę, że nie będą przekazywać, jak nie przekazywały przez ostatnie 4 lata wsparcia wojskowego.

Wetować, że Węgry przestaną wetować otwarcie klastrów negocjacyjnych z Ukrainą, co robiły przez ostatnie kilkanaście miesięcy, więc de facto negocjacje ciągle się nie rozpoczęły.

No bo Orbán, mimo że Węgry to nie jest liczny kraj, nie jest silny gospodarczo kraj, ale mieli bardzo wyrazistego lidera.

Zresztą Węgry były wyjątkiem przez te wszystkie lata ostatnie.

Jedyne państwo, które nie kupuje sprzętu wojskowego amerykańskiego, co odróżnia bardzo wyraźnie Węgry od reszty regionu.

Węgry bardzo blisko współpracowały z Huawei na rzecz sieci 5G i w różnych innych kwestiach, więc tu myślę, że będzie zmiana, natomiast nie oczekiwałbym jakiejś takiej zupełnej reorientacji

No i jeśli chodzi o Rosję, to tu będzie długi proces, bo jednak Węgry są bardzo uzależnione od ropy i gazu.