Mentionsy
Piguła 125: Gdyby nie UE, bylibyśmy w 2015 roku
- Patronite: https://patronite.pl/EICR
- Wirtualna kawka: https://buycoffee.to/eicr
- Nasza książka "Ile trzeba zarabiać, żeby być szczęśliwym": https://bonito.pl/produkt/ile-trzeba-zarabiac-zeby-byc-szczesliwym-oraz-12-innych-pytan-o-ekon?srsltid=AfmBOoqBQY9Hf8mMy28w5Lc23inbtB9203ouRlmYqyqNMjB3z7lutwjJ
Do tej pory byliśmy zdani głównie na spekulacje. Teraz jednak już wiemy z dużą dozą pewności ile zyskaliśmy na wejściu do Unii Europejskiej - w procentach PKB.
Żeby się tego dowiedzieć eksperci "ulepili" kontrfaktyczną Polskę z krajów podobnych do nas, ale takich, które do Unii Europejskiej nie weszły. Dzięki temu mogliśmy się dowiedzieć, "co by było gdyby". A dokładnie rzecz ujmując: co by było gdybyśmy nie dokonali akcesji.
Bibliografia:
PIE, Tygodnik Gospodarczy, https://pie.net.pl/tygodnik-gospodarczy-13-2026-2-kwietnia-2026/
PIE, Wielkie rozszerzenie. 20 lat członkostwa Europy Środkowej w UE, https://pie.net.pl/wp-content/uploads/2024/04/Wielkie-rozszerzenie.-20-lat-czlonkostwa-Europy-Srodkowej-w-UE.pdf
Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Rozdziały (6)
Kamil Fejfer i Łukasz Komodaj przedstawiają temat o zyskach Polski z wejścia do Unii Europejskiej, omawiając badanie dotyczące 42% wzrostu PKB per capita.
Kamil i Łukasz omawiają metodę badania, w tym wybranie kontrfaktycznej Polski z 22 krajów i jej porównanie z rzeczywistością.
Kamil opisuje szczegółowe aspekty modelu, w tym liczbę modeli, ich zaimplementowanie i rezultaty.
Kamil omawia rolę polityków oraz wpływ zewnętrznych czynników, takich jak dostęp do rynku europejskiego i inwestycje zagraniczne.
Kamil przedstawia przykłady innych krajów, takich jak Czechy, Estonia i Słowenia, omawiając ich zyski z wejścia do UE.
Komentarz o kontrfaktycznym badaniu pokazującym korzyści od dołączenia do Unii Europejskiej.
Szukaj w treści odcinka
Wiemy, ile Polska zyskała na wejściu do Unii Europejskiej.
Jesteśmy ekonomia i cała reszta i dzisiaj będzie o Unii Europejskiej i o tym, jak na tym zyskaliśmy i jak byśmy nie zyskali, gdybyśmy nie weszli.
Dobra, to zanim powiemy na temat tego, jak był skonstruowany całkiem sprytnie ten eksperyment i to badanie odnoszące się do Unii Europejskiej, to muszę tutaj zrobić gwiazdkę i powiedzieć, że PKB jest dobrą miarą.
Ja jeszcze raz przypomnę puentę, to znaczy badaczom z Polskiego Instytutu Ekonomicznego wyszło, że wejście do Unii Europejskiej dało Polsce 42% wzrostu PKB.
I z tych krajów, które nie były w Unii Europejskiej, nie wchodziły do niej, nie wychodziły, czyli nie ma tutaj Wielkiej Brytanii, która byłaby takim, można powiedzieć, dyskusyjnym przykładem.
Wytypowano właśnie tą grupę krajów i ulepiono można powiedzieć z tych 22 krajów taką kontrfaktyczną Polskę, czyli taką Polskę, która nie wchodzi do Unii Europejskiej, tylko rozwija się trochę można powiedzieć jak średnia z tych krajów.
Więc mając prawie 400 modeli okazało się, że najgorszy, można powiedzieć, uzysk z wejścia do Unii Europejskiej wynosił 22%.
Tyle wychodziło w najgorszych modelach, które przewidywały Polskę, która nie weszła do Unii Europejskiej, że na wejściu zyskaliśmy 22%.
a największy ten uzysk z wejścia do Unii Europejskiej wynosił 61%.
wynikający z tego, że byliśmy w Unii Europejskiej, wcale nie był istotnie mniejszy niż ten, który był w pierwszej pięciolatce.
Więc jakby to badanie sugeruje, że cały czas zbieramy owoce tego, że jesteśmy w Unii Europejskiej, biorąc pod uwagę, że punktem odniesienia jest ta Polska kontrfaktyczna, ulepiona z tych 22 krajów, o których mówiliśmy wcześniej.
To o tym też jeszcze wspomnimy dalej, dlatego że chciałbym jeszcze odnieść się do takiego badania, które objęło więcej krajów, dlatego że Polski Instytut Ekonomiczny w raporcie wielkie rozszerzenie 20 lat członkostwa Europy Środkowej w Unii Europejskiej
I okazało się, że te korzyści z wejścia do Unii Europejskiej, wyliczone tą samą metodą, czyli lepimy kontrfaktyczne kraje podobne do Polski, podobne do Estonii, podobne do Słowenii, Czech, Słowacji, etc.,
Dla Polski wyszło 40% tego PKB, wzrosło właśnie dzięki wejściu do Unii Europejskiej.
Jakby ciężko powiedzieć, że mieli głupszych polityków i dlatego mają większą korzyść z tego, że weszli do Unii Europejskiej.
Czechy były bardziej rozwinięte i bogatsze od Polski, jak wchodziły do Unii Europejskiej.
Także poza tym można powiedzieć, to tylko mówi nam o tej różnicy jaką zyskały kraje wchodząc do Unii Europejskiej w stosunku do tego co by było kontrfaktycznie, co by było gdyby nie weszły.
Czyli tak naprawdę konkluzja z tego badania byłaby taka, że Estonia i Słowenia właściwie mogły sobie poradzić nie wchodząc do Unii Europejskiej.
Natomiast Estonia jest zdecydowanie do przodu, wydaje mi się, przed większością krajów Unii Europejskiej, jeśli chodzi o postępy w tych dziedzinach.
No, ale jest to ciekawe dla mnie, że są kraje, które można powiedzieć wyszłyby właściwie na jedno, nie musiałyby wchodzić do Unii Europejskiej.
ile z kolei straciła na wyjściu z Unii Europejskiej.
Jeszcze przywołałbym przyczyny, no bo ciekawe jest to, jak ekonomiści tłumaczą, dlaczego większość krajów analizowanych, które weszły do Unii Europejskiej, zyskały na tym wejściu.
analizującego wpływ wejścia Unii Europejskiej na wzrost gospodarczy, to nie wspomniano tam transferu środków unijnych.
Więc jeżeli ktoś będzie teraz nam tłumaczył, że my straciliśmy na wejściu do Unii Europejskiej, to ja poproszę podobnie skonstruowane badanie, które by to w ładny matematyczny sposób udowodniło, a nie po prostu rzucać coś słowa na wiatr bez odpowiedniej statystyki i odpowiednich dowodów, które by można było
Ostatnie odcinki
-
#76 Polacy coraz mniej lubią alkohol
17.06.2026 04:00
-
Piguła 129: Konfederacja bredzi o "pieniądzach ...
10.06.2026 04:00
-
Piguła 128: Polacy nie szanują tych zawodów [I ...
03.06.2026 04:00
-
Piguła 127: Rośnie liczba zwolnień psychiatrycz...
27.05.2026 04:00
-
Piguła 126: Przez 15 lat ubyła nam 1/3 młodych ...
20.05.2026 04:00
-
Piguła 125: Gdyby nie UE, bylibyśmy w 2015 roku
13.05.2026 04:00
-
Piguła 124: Gniazdownicy? Prawdziwy trend to si...
06.05.2026 04:00
-
Piguła 123: W małych miastach po opłaceniu mies...
29.04.2026 04:00
-
Piguła 122: Tyle mamy zapasów ropy. Jesteśmy za...
22.04.2026 04:00
-
#75 Koniec śmieciówek? O reformie PIP z dystansu
15.04.2026 04:00