Mentionsy

Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
Elektryfikacja - podcast Jakuba Wiecha
10.06.2026 16:00

Dlaczego PRĄD w Polsce jest DROGI? Można ŁATWO obniżyć rachunki

Czemu ceny prądu w Polsce są tak wysokie? Jaki wpływ na cenę prądu ma ETS? Czy energia elektryczna może być tańsza? O tym w najnowszym odcinku podcastu Elektryfikacja

Rozdziały (1)

1. Reklama Kancelaria Structure

pan Maciek, Kancelaria Structure

Sponsorzy odcinka (1)

Kancelaria Structure post-roll

"pan Maciek, Kancelaria Structure"

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 12 wyników dla "ETS"

Gdybym był politykiem, to powiedziałbym Wam, że prąd jest drogi przez Unię Europejską, ETS, Ukraińców czy cokolwiek innego, ale los, dziecinna naiwność oraz młodzieńcze marzenia sprawiły, że jestem dziennikarzem i postaram się Wam to wszystko wytłumaczyć jak najprościej i jak najlepiej potrafię.

Proszę Państwa, w roku 2021 czy roku 2022 i później nie dokonano w Europie jakiegoś spektakularnego przewrotu kopernikańskiego, jeżeli chodzi np. o system ETS,

Powiem proszę Państwa, w Polsce słyszymy na przykład, że całe zło, jeżeli chodzi o wysokie ceny energii, to jest ETS.

Że jeżeli wyjdziemy z ETS-u, to jutro energia będzie darmowa.

A tymczasem, proszę Państwa, wiecie ile na Waszym rachunku za prąd waży ten ETS?

Więc gdyby dzisiaj wyjąć ETS, to Wasz rachunek za prąd byłby niższy o 15%.

Zestawmy te ceny obniżone o 15%, na przykład z cenami francuskimi, bo Francja w swojej elektroenergetyce praktycznie nie płaci za ETS, to znaczy cała francuska elektroenergetyka emituje tyle, ile nasza jedna elektrownia Bełchatów, więc tamten ETS w ogóle jest pomijalny, jeżeli chodzi o

Więc VAT waży więcej, jeżeli chodzi o Wasz rachunek za prąd, niż ETS.

Co, jak wiemy, dzięki lekturze dyrektywy ETS, nie jest możliwe mocą jednostronnej decyzji państwa członkowskiego poza przypadkiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Możemy oczywiście brać udział w zmianach ETS-u, wyrealizując mechanizmy polityczne, które przysługują każdemu państwu członkowskiemu w Unii Europejskiej, ale nie ma prawnej możliwości, żeby Polska powiedziała

Kary za niewykupowanie i nieumażanie uprawnień ETS są w wysokości 100 euro plus koszt uprawnienia za każde nieumażone uprawnienie, więc nam się to nijak nie opłaca.

Natomiast na szczęście nie musimy eksperymentować z ETS-em.