Mentionsy
Piotr Kurczewski: perowskity, Saule, dr Malinkiewicz. JEDYNY taki WYWIAD
Od miesięcy Polska żyje sporem wokół technologii perowskitów, spółki Saule i dr Olgi Malinkiewicz. W mediach padają mocne oskarżenia, sprawa dotarła już do sądów. Ale dotychczas jedna z kluczowych postaci tego konfliktu pozostawała w cieniu.
Dziś to zmieniamy.
W dzisiejszym odcinku Elektryfikacji moim gościem jest Piotr Kurczewski - inwestor, przedsiębiorca i założyciel funduszu DC24, który włożył w projekt Saule miliony złotych. To pierwsza tak obszerna rozmowa, w której Kurczewski odpowiada na zarzuty dr Malinkiewicz.
Szukaj w treści odcinka
Pan jest jednym z głównych bohaterów takiej ogólnonarodowej awantury, która rozpoczęła się już kilka miesięcy temu, ale teraz przybrała bardzo duże rozmiary, a która dotyczy perowskitów, pani doktor Olgi Malinkiewicz oraz spółki Saule.
według pani dr Olgi Malinkiewicz, jest pan, tutaj jest cytat, inwestorem drapieżnikiem, a z kolei inny współpracownik pani dr, Piotr Krych, który również pracował w Saule, twierdzi, że pan łamie etykę zawodową i w ogóle inwestorską swoimi posunięciami.
Po raz pierwszy ona bezpośrednio nie znalazła się w obszarze naszego zainteresowania, ponieważ my się dowiedzieliśmy o projekcie czy spółce Saule w 2020 roku, kiedy to był chyba sierpień 2020 roku, ja jako jeden z inwestorów i z kolei Columbus Energy,
Rozumiem, że kwestia technologii jest swoją drogą dosyć złożona, natomiast musiał Pan mieć wgląd w sytuację finansową spółki Saule.
Tak mi się wydaje, ale mówię, jakby cały pakiet inwestycyjny był negocjowany pomiędzy stronami, to znaczy zarządem Columbus Energy i Saule.
Natomiast projekt SAULE do nas wrócił po roku albo dwóch, czyli to był rok chyba 2022,
Columbus Energy musiał podpisać kolejnego bridge'a z Saule, to znaczy finansowanie pożyczkowe.
Rozumiem, czyli mają Państwo informację, że spółka Saule ma dodatkowe zapotrzebowanie na pieniądze.
Natomiast ze względu na to, że udziałowcy SAULE zorientowali się, że my jesteśmy głównym finansującym rozwój Columbus Energy.
Wspomniał Pan, że akcjonariusze, czy jeżeli dobrze pamiętam zarząd, czy akcjonariusze Saule zwrócili się do Państwa z prośbą o udzielenie finansowania.
I tutaj mam taki fragment wypowiedzi Pana Piotra Krycha z Saule.
twierdzi, że kiedy Columbus pojawił się w Saule, to w skład jego kompetencji wyszło pewnego rodzaju możliwość blokowania innych akcjonariuszy i że pan Dawid Zieliński reprezentujący Columbus w 2022 roku, czyli w sytuacji, w której już Saule zaczęło zgłaszać pewne dalsze potrzeby finansowe, pan Dawid Zieliński zablokował wejście inwestorów z Indii i Australii, wskazując, że jedynym dopuszczalnym partnerem może być właśnie DC24 i PAN.
zarząd, to zarząd SAULE decyduje, jaki jest dalszy jego sposób rozwoju.
Natomiast my, żeby była sprawa jasna, my żeśmy nie dali finansowania w roku 2022, żadnego finansowania do SAULE.
Nie mogliśmy świadomie podjąć decyzji o finansowaniu SAULE.
Oczywiście tutaj nie widzę miejsca sporu, gdzie Saule nie miało możliwości inwestycyjnych.
Oczywiście, że miało możliwości inwestycyjne, ponieważ zarząd Saule przez ostatnie 5 lat mógł się zwrócić do walnego zgromadzenia o podniesienie kapitału.
A propos jeszcze tych inwestorów zagranicznych, chciałbym zobaczyć uchwały zarządu Saule, czy walnego zgromadzenia, gdzie są oferty wiążące, przewidziane z takimi inwestorami, gdzie jest głosowanie, gdzie jest taka opozycja.
My nie jesteśmy udziałowcem Saule i nigdy nie byliśmy.
Tak, tylko pytanie, czy tutaj nie chodzi też o sytuację, że jeżeli się nie mylę, od 2020 roku większość Rady Nadzorczej SAULE to są de facto ludzie Kolumbusa?
Z czego inwestor z Japonii to jest prawie 30 milionów, Kolumbus to jest 60 milionów i od nas to jest 60 milionów, gdzie bezpośrednio z wydatkowanych przez nas pieniędzy bezpośrednio do Saule trafiło 55 milionów.
Do tego trzeba jeszcze dodać zmianę statusu Saule jako spółki prywatnej w spółkę publiczną, gdzie mamy kolejny element związany z akcjonariatem publicznym.
Inwestor z Japonii ma zero zwrotu, Columbus Energy ma zero i my mamy zero z pieniędzy, które zostały zainwestowane do Saule.
SAULE nie miało kompetencji przemysłowych, które dałyby możliwość przeniesienia tego projektu z fazy laboratorium do przemysłu.
Obietnica całego tego projektu SAULE była taka, że już mamy fabrykę, która już produkuje przemysłowo i to były deklaracje składane w 2021 roku.
Ostatnie odcinki
-
Pełczyńska-Nałęcz OSTRO o rządzie. „Potrzebna j...
23.06.2026 17:51
-
Dlaczego PRĄD w Polsce jest DROGI? Można ŁATWO ...
10.06.2026 16:00
-
Polska WYGRAŁA wojnę gazową z Rosją. Kreml STRA...
04.06.2026 10:50
-
Te polskie firmy zbudują atom. Zarobią miliardy?
31.05.2026 16:00
-
Nowe przepisy WYKOŃCZĄ magazyny energii! KONIEC...
28.05.2026 11:57
-
10 projektów, które ZMIENIĄ POLSKĘ na zawsze!
20.05.2026 18:26
-
Jak WYCISNĄĆ 100% z fotowoltaiki? Nowy sposób n...
13.05.2026 16:00
-
Polska buduje HUB GAZOWY! Wyprzemy ROSJĘ z Węgi...
04.05.2026 16:04
-
False flag ORBANA!? Chce wygrać wybory rosyjski...
07.04.2026 18:03
-
Rosja WYGRYWA w Iranie. Trump POMÓGŁ Putinowi
29.03.2026 16:57