Mentionsy
Andrzej Wajda - weteran kina o energii chłopca
- Był pierwszy na planie. Może kilka osób z obsługi technicznej pojawiało się przed nim, ale z ekipy, która rzeczywiście wchodziła na plan, żeby przygotować scenę, to on był od samego początku. Miał w sobie niezwykłą energię chłopca - mówił w Dwójce Maciej Cuske, współpracownik Andrzeja Wajdy.
Rozdziały (12)
Podstawowe informacje o audycji i przedstawienie gości.
Opis biografii i twórczości Andrzeja Wajdy, w tym jego najważniejsze inscenizacje.
Opowieść Macieja Sobieszczańskiego i Macieja Cuske o pierwszych doświadczeniach z twórczości Andrzeja Wajdy.
Opowieść Macieja Sobieszczańskiego o pierwszym spotkaniu z Andrzejem Wajdą w szkole.
Opowieść Macieja Cuske o swoim doświadczeniu z Andrzejem Wajdą podczas produkcji dokumentalnego filmu Katyn.
Opowieść Macieja Sobieszczańskiego i Macieja Cuske o roli Andrzeja Wajdy w edukacji filmowej i jego kontaktach z studentami.
Podsumowanie rozmowy i podziękowania za udział.
Maciej opowiada o anegdotach z Andrzeja Wajdy, m.in. o jego podejściu do pracy z dziećmi i rozmawia o wpływie Wajdy na jego twórczość.
Maciej opowiada o wpływie Andrzej Wajdy na jego twórczość, jego podejściu do pracy zespołowej i krytycyzmu wobec siebie i innych.
Maciej opowiada o pracy zespołowej z Andrzejem Wajdą, jego krytycyzmie wobec siebie i innych, a także o relacjach międzyludzkich w okresie współpracy.
Rozmowa koncentruje się na wspólnych studiach na krakowskiej ASP, wpływ przyjaźni na kierunek poszukiwań Wajdy i opowieści o pierwszych latach życia artysty.
Rozmowa o twórczości teatralnej Andrzeja Wajdy, jego podejście do reżyserii i inscenizacji, a także omówienie jego najważniejszych przedstawień.
Szukaj w treści odcinka
W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę prostszą Wajda School.
Ja znałem ich filmy i nagle dowiedzieliśmy się, że przyjdzie nas odwiedzić, że tak powiem rozpocząć kurs pan Andrzej Wajda, który był mentorem szkoły, założycielem tej szkoły.
No i także Andrzej Wajda siadał z nami.
A czy Andrzej Wajda miał jakieś rady, czy zasady, które szczególnie podkreślał w kontekście pracy z młodymi właśnie filmowcami?
Miał okazję do obserwowania mistrza przy pracy, bo jest pan autorem filmu dokumentalnego Andrzej Wajda, Róbmy zdjęcie.
To trochę uprzedził pan moje pytanie, czy w swojej twórczości widzicie jakieś właśnie elementy bezpośrednio wynikające z tego, czego uczył was Andrzej Wajda?
To film, w którym Andrzej Wajda w ogóle debiutował w 1955 roku.
Pisząc o przemianie duchowej dwóch głównych bohaterów profesor Tadeusz Lubelski stwierdził, realizując pokolenie Andrzej Wajda wszedł na tę samą drogę, co pięć lat wcześniej jego przyjaciel Andrzej Wróblewski znalazł nową formę do przemawiania w imieniu umarłych.
Posłuchajmy fragmentu dwójkowej audycji, której Andrzej Wajda był gościem, a jej autorką była Anna Fuksiewicz.
No właśnie po sukcesie ekranizacji poematu Adama Mickiewicza, pan Tadeusz Andrzej Wajda, wówczas już laureat Oscara z 2000 roku, sfilmował Zemsty Aleksandra Fredry.
Cały czas Andrzej Wajda był zajęty, prawda?
Mnie się wydaje, że też Andrzej Wajda rozumiał, na czym polega praca przy filmie.
Mianowicie brzmi ono, dlaczego Andrzej Wajda nigdy nie był zadowolony ze scenariusza.
Andrzej Wajda miał bardzo szczególny stosunek do słowa pisanego, do słowa drukowanego, do tego co było na kartce papieru.
Posłuchajmy co Andrzej Wajda mówi o wykorzystywaniu twórczości polskich malarzy w swoich filmach.
Było tym sposobem niesamowitego hołdu, ponieważ musimy pamiętać, że cofając się kilkanaście lat wcześniej, to Andrzej Wajda zrobił pierwszą wystawę indywidualną Wróblewskiemu w Warszawie w 1956 roku samych rysunków w Związku Literatów Polskich.
Czy też inne prace, które posiadał Andrzeja Wróblewskiego, które posiadał Andrzej Wajda.
Czy można powiedzieć, że Andrzej Wajda w pewien sposób wypromował Andrzeja Wróblewskiego w Polsce i na świecie?
Nie wykorzystamy go dzisiaj na antenie, ale tam Andrzej Wajda mówi, że ma takie poczucie spłacania długów różnego rodzaju, między innymi w opowieściach o wojnie, o powstaniu warszawskim.
To Andrzej Wajda był niesamowicie podekscytowany tym faktem, że to zostanie zebrane, że zostanie uporządkowane.
Ja myślę, że Andrzej Wajda byłby bardzo z tego zadowolony, z tego albumu, który tutaj leży przed nami.
Bo myślę, że Andrzej Wajda troszkę inaczej myślał o teatrze niż klasyczny reżyser teatralny.
Na ile Andrzej Wajda starał się w teatrze bardziej eksperymentować niż w filmie?
Ja myślę, że Andrzej Wajda w teatrze nie eksperymentował specjalnie.
W jednej ze swoich wypowiedzi Andrzej Wajda, mówiąc o tej różnicy między filmem a teatrem, powiedział, że teatr to dla niego poszukiwanie formy.
Ostatnie odcinki
-
Zbliża się święto jazzu. Warsaw Summer Jazz Day...
26.06.2026 07:29
-
Niestrudzony rewindykator czy hochsztapler? Kar...
25.06.2026 07:06
-
Angelika Kuźniak o swojej książce "Skłodowska-C...
24.06.2026 14:30
-
"Pies Wybawiciel". Jacek Pomorski i anatomia mę...
24.06.2026 06:30
-
Wystawa poświęcona Jerzemu Giedroyciowi w Muzeu...
23.06.2026 14:30
-
"Era niepokoju" w Teatrze Wielkim - Operze Naro...
22.06.2026 14:30
-
Dwanaście snów na fortepian. Nowy album Aleksan...
22.06.2026 07:17
-
Obsesje. Aż Tak Festiwal 2026
19.06.2026 14:30
-
Jazz na smyczkach w centrum Krakowa. Trwa Seife...
19.06.2026 06:30
-
Bastarda, AUKSO, Mozart i niguny. Rozmowa z Paw...
18.06.2026 14:30