Mentionsy
Andrzej Wajda - weteran kina o energii chłopca
- Był pierwszy na planie. Może kilka osób z obsługi technicznej pojawiało się przed nim, ale z ekipy, która rzeczywiście wchodziła na plan, żeby przygotować scenę, to on był od samego początku. Miał w sobie niezwykłą energię chłopca - mówił w Dwójce Maciej Cuske, współpracownik Andrzeja Wajdy.
Rozdziały (12)
Podstawowe informacje o audycji i przedstawienie gości.
Opis biografii i twórczości Andrzeja Wajdy, w tym jego najważniejsze inscenizacje.
Opowieść Macieja Sobieszczańskiego i Macieja Cuske o pierwszych doświadczeniach z twórczości Andrzeja Wajdy.
Opowieść Macieja Sobieszczańskiego o pierwszym spotkaniu z Andrzejem Wajdą w szkole.
Opowieść Macieja Cuske o swoim doświadczeniu z Andrzejem Wajdą podczas produkcji dokumentalnego filmu Katyn.
Opowieść Macieja Sobieszczańskiego i Macieja Cuske o roli Andrzeja Wajdy w edukacji filmowej i jego kontaktach z studentami.
Podsumowanie rozmowy i podziękowania za udział.
Maciej opowiada o anegdotach z Andrzeja Wajdy, m.in. o jego podejściu do pracy z dziećmi i rozmawia o wpływie Wajdy na jego twórczość.
Maciej opowiada o wpływie Andrzej Wajdy na jego twórczość, jego podejściu do pracy zespołowej i krytycyzmu wobec siebie i innych.
Maciej opowiada o pracy zespołowej z Andrzejem Wajdą, jego krytycyzmie wobec siebie i innych, a także o relacjach międzyludzkich w okresie współpracy.
Rozmowa koncentruje się na wspólnych studiach na krakowskiej ASP, wpływ przyjaźni na kierunek poszukiwań Wajdy i opowieści o pierwszych latach życia artysty.
Rozmowa o twórczości teatralnej Andrzeja Wajdy, jego podejście do reżyserii i inscenizacji, a także omówienie jego najważniejszych przedstawień.
Szukaj w treści odcinka
Porozmawiamy ze studentami, a dziś absolwentami Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy, Maciejem Cuske oraz Maciejem Sobieszczańskim.
Oddamy także głos scenarzyście Maciejowi Karpińskiemu, wieloletniemu współpracownikowi Andrzeja Wajdy.
Nie zabraknie oczywiście również archiwalnych wypowiedzi Andrzeja Wajdy.
No i chyba na tym właśnie polegał ten niesamowity związek twórczości Andrzeja Wajdy z publicznością, bo pokazywał na ekranie to, czego przez lata byli spragnieni.
W 2002 roku z inicjatywy właśnie Andrzeja Wajdy i Wojciecha Marczewskiego powstała w Warszawie Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy.
W 2011 roku Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy przyjęła nazwę prostszą Wajda School.
W studiu dwójki nasi pierwsi goście, reżyserzy i scenarzyści, uczniowie Andrzeja Wajdy.
Panie Macieju, a dla Pana, jakie było to pierwsze spotkanie z twórczością Andrzeja Wajdy?
To pierwsze takie doświadczenia z twórczością Andrzeja Wajdy, a jak przebiegało, jak wyglądało to pierwsze spotkanie takie już zawodowe?
Sprawdza się to spojrzenie Andrzeja Wajdy w pana pracy teraz?
Reżyserzy i scenarzyści, uczniowie Andrzeja Wajdy byli dziś naszymi pierwszymi gośćmi.
Dziś oczywiście słuchamy muzyki z filmów Andrzeja Wajdy.
Do związków Andrzeja Wajdy z Andrzejem Wróblewskim powrócimy jeszcze w drugiej części naszej audycji.
Dla nas, zgodzisz się ze mną, mam nadzieję Marcinie, z radiowego punktu widzenia, słuchanie tych fragmentów i tych audycji z udziałem Andrzeja Wajdy było prawdziwą przyjemnością.
Przez 40 lat jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Wajdy.
Zastanawiam się, jak to się stało, że pan tak blisko znalazł się Andrzeja Wajdy, nie tylko w takim sensie zawodowym, ale również prywatnym, bo miał pan okazję obserwować przecież Andrzeja Wajdę nie tylko przy pracy nad filmami czy spektaklami teatralnymi, ale również w życiu prywatnym, w życiu takim uczestniczącym w życiu społecznym.
To nie jest tak łatwo podsumować krótko, ale myślę, że wie Pan, to już tak po prostu jest, że są ludzie, którzy niezależnie nawet od swego talentu, aczkolwiek akurat w przypadku Andrzeja Wajdy uderzające jest, ilu talentów to był człowiek.
Przez ponad 40 lat jeden z najbliższych współpracowników Andrzeja Wajdy był naszym gościem.
Rozmawiamy dziś o twórczości Andrzeja Wajdy.
Pierwszym takim doświadczeniem edukacyjnym wyższym Andrzeja Wajdy była właśnie Akademia Sztuk Pięknych.
Rozpoczniemy tę rozmowę z Państwem od jednego z najbardziej chyba znanych, cenionych filmów Andrzeja Wajdy, chociaż trzeba przyznać, że tych filmów jest naprawdę dużo.
Tam jest taka bardzo znacząca scena, która połączy nas z tematem znajomości, przyjaźni, wzajemnej fascynacji Andrzeja Wróblewskiego i Andrzeja Wajdy.
Wspólne studia na krakowskiej ASP z Andrzejem Wróblewskim były dla Andrzeja Wajdy takim kluczowym okresem.
Ich współpraca i te dyskusje artystyczne wpłynęły potem na kierunek poszukiwań Andrzeja Wajdy.
Czy podczas badań państwa nad twórczością Wróblewskiego odkryli może państwo jakieś perspektywy takie twórcze, które rzucają światło na taką wizualną stronę twórczości Andrzeja Wajdy?
Ostatnie odcinki
-
Zbliża się święto jazzu. Warsaw Summer Jazz Day...
26.06.2026 07:29
-
"Palec w sercu". 24. Przegląd Sztuki Survival w...
25.06.2026 14:30
-
Niestrudzony rewindykator czy hochsztapler? Kar...
25.06.2026 07:06
-
Angelika Kuźniak o swojej książce "Skłodowska-C...
24.06.2026 14:30
-
"Pies Wybawiciel". Jacek Pomorski i anatomia mę...
24.06.2026 06:30
-
Wystawa poświęcona Jerzemu Giedroyciowi w Muzeu...
23.06.2026 14:30
-
"Era niepokoju" w Teatrze Wielkim - Operze Naro...
22.06.2026 14:30
-
Dwanaście snów na fortepian. Nowy album Aleksan...
22.06.2026 07:17
-
Obsesje. Aż Tak Festiwal 2026
19.06.2026 14:30
-
Jazz na smyczkach w centrum Krakowa. Trwa Seife...
19.06.2026 06:30