Mentionsy

Miasto Jest Nasze
Miasto Jest Nasze
29.04.2026 05:00

Dla kogo jest miasto?

Tym razem w podcaście Miasto Jest Nasze Jarek Pożar rozmawia z Grzegorzem Piątkiem, pisarzem i historykiem architektury, autorem książki ,,Świątynia i śmietnik. Architektura dla życia.” oraz Martą Szczepańską, radną miasta Warszawy, o tym, jak się w Polsce buduje, planuje, wyklucza i w co inwestuje.

Rozdziały (6)

1. Architektura i mieszkalnictwo w Warszawie

Podróżnica po problemach architektury i mieszkalnictwa w Warszawie, z podkreśleniem braku architektów w rządach miejskich i problemów 15-minutowego miasta.

2. Problem najmu krótkoterminowego

Analiza problemu najmu krótkoterminowego w Warszawie i innych miastach, z podkreśleniem potrzeby regulacji i inwestycji w mieszkalnictwo społeczne.

3. Mieszkalnictwo społeczne i problem Airbnb

Rozmowa kontynuuje temat mieszkalnictwa społecznego i problemu z wykorzystaniem mieszkań na Airbnb, podkreślając potrzebę utrzymania ich jako miejsca do zamieszkania.

4. Zabytki i modernizacja miasta

Tema przebudowy zabytków i modernizacji miasta, z podkreśleniem konfliktu między zachowaniem historii a potrzebą adaptacji do współczesnych wymogów.

5. Krucza i przyszłość Śródmieścia

Analiza przyszłości ulicy Krucza i Śródmieścia, podkreślając potrzebę balansu między funkcjami reprezentacyjnymi a funkcjami mieszkalnymi i kulturalnymi.

6. Krytyka projektu odbudowy Placu Piłsudskiego

Komentator krytykuje projekt odbudowy Pałacu Saskiego, podkreślając brak zrozumienia symbolizmu i konsekwencji tego podejścia.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 6 wyników dla "Śródmieście"

Śródmieście się dramatycznie wyludnia i to jest ogromny, ogromny problem w Warszawie, którego Warszawa nadal nie dostrzega.

I Śródmieście robi się przez to... Śródmieście w ogóle po raz pierwszy od lat 50 zjechało poniżej 100 tysięcy mieszkańców.

Intencjonalnie po prostu chcą też obwarzanek bardziej rozwijać, niż dogęszczać Śródmieście.

że jednak w Śródmieściu właśnie dlatego, że Warszawa się tak decentralizuje, być może nawet to rozpełzanie się miasta to można przekuć w jakiś atut, że Śródmieście nie musi być tak bardzo obciążone tymi funkcjami reprezentacyjnymi, oficjalnymi, biurowymi, że no właśnie

Ale teraz Warszawa się naprawdę tak zdecentralizowała i nie trzeba powszkodzić do miasta i być może to jest ten moment kiedy Śródmieście może być bardziej do mieszkania.

I to jest myślę, że zadanie na najbliższe lata, duże, żeby odzyskać miasto, śródmieście do mieszkania.