Mentionsy

Fantasmagieria - podcast o grach wideo.
Fantasmagieria - podcast o grach wideo.
08.05.2026 21:11

Fantasmagieria - Podcast 674 - “Ryż smażony rozmaitości”

Odcinek z gościem, którego specjalnie przedstawiać nie trzeba. Od lat współtworzy historię polskich magazynów papierowych o grach wideo i ma w swojej cefauce takie periodyki jak Neo, Secret Service czy obecnie PSX Extreme. Poza pisaniem o grach nagrywa podcasty (m. in. Pograduszki), składa modele mechów, współorganizuje eventy, rozpowiada wszem i wobec, jaką to najlepszą bijatyką [...]

Rozdziały (18)

1. Witamy i przedstawiamy gości

Damian Paluchaka-Dachman witamy gościa Dariusza Pasturczaka, znanego jako Konsolajta.

2. Integracyjne imprezy i ich znaczenie

Rozmówcy opowiadają o integracyjnych imprezach i ich znaczeniu dla społeczności graczy.

3. Pierwsze kontakty z grami

Rozmówcy opowiadają o swoich pierwszych kontaktach z grami, szczególnie z Amigą.

4. Amiga w Polsce

Rozmówcy opowiadają o sytuacji z Amigą w Polsce, w tym o piractwie i długości jej życia w kraju.

5. Amiga CD32 i jej problemy

Rozmówcy dyskutują o Ami CD32, jej sprzedawaniu i problemach z jej dostępnością na rynku.

6. Amiga w porównaniu do innych konsol

Rozmówcy porównują Amigu do innych konsol, takich jak Atari i Commodore, i opisują jej wpływ na polską scenę gier.

7. Nostalgię i emulacje

Rozmówcy rozmawiają o nostalgii związanej z grami na Amige i korzyściach emulacji.

8. Pierwsze artykuły w magazynach

Rozmówcy opowiadają o swoich pierwszych artykułach w magazynach, takich jak PSX Fun, Neo i Secret.

9. Pierwsze artykuły i praktyki

Rozmowa o początkach pisania w magazynach, opowieść o praktykach i sposobach na zasięgnięcie pracy w branży.

10. Gry na Amigę i technologie

Wspomnienia o grach na Amigę, recenzja Lundry na PlayStation i dyskusja o technologii i rozbudowie gier.

11. Rynki retro i ceny

Opis rynków retro, cen i problemów z cenowaniem rzadkich egzemplarzy, a także wspomnienia o karciankach i gierkach z tamtych czasów.

12. Kontynuacja przygody z grami

Kontynuacja opowieści o przejściu z Amigowego magazynu do PlayStation i pierwszych doświadczeń z grami na PlayStation.

13. Praca w redakcji i konflikty redakcyjne

Rozmowa koncentruje się na pracy w redakcji czasopisma i konfliktach między redakcjami. Opowiadanie o redakcji Neo, jej zakończeniu i konfliktach z innymi czasopismami, takimi jak Secret Service i Neo Plus.

14. Prace graficzne i recenzje

Rozmowa koncentruje się na pracy graficznej, recenzjach gier i porównywaniu nowych i starych gier.

15. Rozmowa o grach i konflikty redakcyjne

Rozmowa o grach, takich jak Stellar Blade, Pragmat i Nier Automata, oraz opowieść o konfliktach redakcyjnych i zmianach ocen gier.

16. Recenzje i zmiany w karierze

Podróżnik opowiada o zmianie stawek w redakcji i porównuje stawki w Secrecie i PSX Extreme. Rozmawia o emocjonalnych relacjach z magazynami i recenzjach gier z lat 90. i współczesności.

17. Recenzje i seriale preferowane

Rozmowa o ulubionych serialech gier i ich preferencjach w kategorii bijatykach, w tym Guilty Gear, Soul Calibur i Street Fighter.

18. Animacje i fabuła

Rozmowa skupia się na kwestiach animacji w grach i ich wpływie na doświadczenie gracza, a także na fabule serii Injustice i jej komiksach.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 9 wyników dla "Atari"

A w skrócie to było tak, że część osób miało Commodorki, Atarinki i tak dalej.

Tu jeden miał Atari'nkę, tu ja miał Commodore'ka, tu ja miał PC-ta, ja miał Amigę.

No ale z Amigą to było troszeczkę inaczej niż z Atari, bo Atari powiedzmy późno trafiło, bo dzięki powiedzmy Pewexowi w latach 90-tych na początku mieliśmy tam odświeżoną wersję 65XE i wtedy też jakby

Bo Jaguar to Atari, więc praktycznie nie tylko Europa, ale też Stany i parę innych rynków próbowali zawojować.

Ale wiesz, chciałem powiedzieć, że powiedziałaś właśnie, że ta Amiga to ona nie rozwinęła skali, bo też było pierwotne, no to oczywiste, ale chodzi mi o to, że jak Atari weszło, no nie, to był ten taki... Znaczy Atari i Commodore, spektrumy to powiedzmy też, ale one były moim zdaniem, ja bardziej widziałem spektrumy gdzieś tam jako taka ciekawostka lub gdzieś na uczelniach albo w szkołach.

Tak, tak, że to wszystko to było takie gdzieś jakieś takie stare albo do szkoły, do programowania, ale właśnie Atari i Commodore tak jakby otworzyły ten świat gier i co było dla mnie właśnie interesujące, że ta polska myśl, jeśli chodzi o gry, że te gry, które wyszły na Atari to były absolutnie, zresztą na Commodore też, ale czasami to były porty, czasami to były jakieś takie gry, które

Tak, że każdy, nawet ten magazyn Natarii jest właściwie taki, takim preludium, że mógłby być właśnie drugi i tak dalej.

Dziękuję za Atari.

Kasety na Commodore i Atari, gdzie miałeś cholerę wiadomo ile gier nagranych, nic nie wiedziałeś i opisy były...