Mentionsy

Nic Za Darmo
Nic Za Darmo
12.05.2026 15:53

#288 „Dzieci hossy”, czyli jak nie dać się zaślepić giełdowym wzrostom

Zajrzyj do księgarni: https://finansoweksiazki.pl/  

Wzrosty dwucyfrowe na wszystkim, prognozy wyników podnoszone z miesiąca na miesiąc, giełdy rosnące pomimo wszelkich zawirowań geopolitycznych i wysokich stóp procentowych. No i najważniejsze, nowi inwestorzy, którzy odkrywają, że to inwestowanie jest bajecznie proste, bo tu się same pieniądze mnożą!  

Nie ma wątpliwości, że jesteśmy w hossie i to już nie jest jej wczesna faza. To jaka w takim razie? Opowiem Wam na jakie znaki warto zwracać uwagę. Dzisiaj odcinek o dzieciach hossy i dla dzieci hossy – proszę się nie obrażać na to wyrażenie: tak się na rynku mówi na osoby, które zaczynają inwestować w momencie bardzo silnej hossy. 

Dzisiaj w odcinku zastanawiam się:
czy jest to faza dojrzała, czy zbliżamy się do końcowej i po czy to się poznaje zestawimy kalendarium tej hossy i co z ta wiedzą można zrobić, szczególnie gdy jesteśmy poczatkującyNewsletter podcastu: https://niczadarmo.substack.com/

Rozdziały (7)

1. Wprowadzenie i temat

Tomek Jaroszek przedstawia temat odcinka i opisuje sytuację na rynku finansowym.

2. Definicja dzieci hossy

Jaroszek wyjaśnia, co to są dzieci hossy i dlaczego ta nazwa jest używana.

3. Zwroty i nowi inwestorzy

Jaroszek omawia, jak silne zwroty na rynku wpływają na nowe inwestory i ich zachowanie.

4. Behawioralne aspekty inwestowania

Jaroszek analizuje zachowanie inwestorów, którzy zaczynają w dobrych warunkach i jak to wpływa na ich decyzje finansowe.

5. Historia Isaac Newtona

Jaroszek przedstawia historię Newtona jako przykład początkującego inwestora, który popełnił błąd w hossie.

6. Kalendarium hossy

Jaroszek proponuje kalendarium hossy i analizuje, jakie sygnały mogą wskazywać na jej końcową fazę.

7. Podsumowanie i radzenia

Jaroszek podsumowuje odcinek i daje radzenia dla inwestorów, którzy zaczynają w hossie.

Szukaj w treści odcinka

Znaleziono 24 wyników dla "Hossy"

Oczywiście, że nie mam bladego pojęcia kiedy się ta hossa skończy, ale z doświadczenia i z kilku historycznych przykładów jestem w stanie o kilku rzeczach, które są dla poszczególnej fazy hossy istotne opowiedzieć.

Więc dzisiaj odcinek o dzieciach hossy i dla dzieci hossy i proszę się nie obrażać na to wyrażenie, to nie jest absolutnie obraźliwe, tak się na rynku mówi na osoby, które zaczynają inwestować na rynku kapitałowym,

właśnie w momencie bardzo silnej hossy i od tych wzrostów zaczynają na swoim pierwszym rachunku maklerskim.

Trochę zrobimy sobie teoretyczne science fiction kalendarium tej hossy w przyszłości i co z tą wiedzą w ogóle można zrobić, szczególnie gdy jesteśmy właśnie tymi początkującymi.

Możecie być w trakcie bardzo silnej hossy, a możecie być w plecy, bo selekcja jednak samodzielna zrobiła swoje.

No bo jak jest tak intensywna hossa i widzimy co chwilę zakładane nowe rachunki maklerskie, to tych tak zwanych dzieci hossy przybywa, czyli osób, które po prostu zaczęły pracować.

Z hossy cieszyć się trzeba, trzeba w niej uczestniczyć, trzeba czerpać z niej zyski.

Ale tak jesteśmy stworzeni, że cały czas i tak, zamiast logicznie korzystać często z hossy, mamy z tyłu głowy, że ktoś zaraz zabierze nam to, co już zebraliśmy i to jest nawet silniejsze od chęci pozyskania więcej.

Jak już dostałem jakieś pieniądze od rynku, tak jakby w prezencie dosłownie, to już chcę je zabierać, zamiast przeanalizować to, że hola hola, przecież ja jestem w czasie intensywnej hossy.

I teraz, czy tak samo mają dzieci hossy, czyli te osoby, które dopiero zaczęły?

Zjada go chciwość i popełnia błąd dziecka hossy.

Znam przykłady niemal z każdej hossy, że ktoś wziął na siebie taką odpowiedzialność, pomijając nawet kwestie legalności zarządzania pieniędzmi, KNF itd.

I podświadomie liczymy, że ile miesięcy hossy musi jeszcze upłynąć, żebyśmy rzucili pracę, czy tam utrzymywali się z inwestowania.

To jest moja ulubiona faza hossy, kiedy już ludzie rzucają pracę, no bo przecież będą żyć z giełdy, to żaden problem, jak się generuje kilkadziesiąt procent w kwartoł, czy coś takiego.

I zaznaczyłem na początku, że chciałbym pokusić się o pewne kalendarium tej hossy.

2023 i 2024 to był moim zdaniem wczesny etap Hossy.

I takie przesuwanie środków świadczy moim zdaniem o tym środkowym etapie, hossy już rozkręconej, z której chce korzystać coraz więcej osób.

Paliwo fundamentalne do hossy jest.

Ja mówię o tym, czy jest fundamentalne paliwo do hossy tu i teraz, a nie co będę spłacać moje wnuki.

Ileś dobrych wiadomości, ileś fundamentalnych rzeczy już jest w cenach, ileś rzeczy jest cały czas w spółkach, ileś pieniędzy po prostu jest inwestowanych, to się wszystko przepięknie układa i to jest fajny etap tej dojrzałej hossy, ale nie ma jeszcze idealnie tego paliwa do tej ostatniej fazy.

Później po latach wspomina się takie hossy na zasadzie, co ja miałem w głowie, że czytałem te prognozy, że to może jeszcze urosnąć 2-3 razy.

To takie małe rzeczy, gdzie byśmy zauważyli tę trzecią fazę hossy.

Bańkę i zarazem tę ostatnią fazę hossy poznajemy po tym, że coś się bardzo mocno oddala od fundamentów, a im dalej odbiega, tym mocniej nas kłuje w oczy, jeśli już wiemy na co w ogóle zwracać uwagę.

No dobra, to teraz czas może na jakieś małe podsumowanie, czyli co czeka tych, którzy są określani dziećmi hossy.