Mentionsy
Dlaczego nasze wojsko różniło się od armii innych państw europejskich?
Jeżeli podoba Ci się odcinek możesz nas wesprzeć w serwisie
🔶PATRONITE.PL🔶
https://patronite.pl/Podcastwojennehistorie
Albo postawić nam symboliczną kawę w serwisie
🔷BUYCOFFEE.TO🔷https://buycoffee.to/podcastwojennehistorie
Szukaj w treści odcinka
W Anglii de facto nie było poboru, a Francja przechodziła proces odchodzenia od armii w gotowości bojowej do struktury armii, która dopiero mogłaby osiągnąć gotowość bojową w warunkach wojny.
Ale Francja w latach 20. zaczęła proces demobilizacji i redukcji armii do stanu...
A więc taka Francja postanowiła w latach dwudziestych zredukować swój wysiłek wojskowy czasów pokoju.
to, że w przeliczeniu na produkt krajowy my wydawaliśmy na wojsko trzy razy więcej niż Francja, bo m.in.
utrzymywaliśmy nieporównywalnie więcej niż Francja dywizji czasów pokoju.
Chociaż nasz zasadniczy sojusznik, Francja, no można by powiedzieć nie tyle co nie dotrzymał zapisów umowy strategicznej,
co wsparcie, jakiego nam udzielał, było jednak materiałowo, finansowo zdecydowanie zbyt słabe, ale przede wszystkim sama Francja poszła na rozbrojenie, my nie mogliśmy pójść, albo raczej nie znaleźliśmy sobie dość odwagi, żeby to zrobić.
Ostatnie odcinki
-
Jak w 49 dni stworzono ikonę II wojny światowej...
22.06.2026 05:00
-
Rewolucja ognia. Jak walczyła piechota II wojny?
19.06.2026 05:00
-
Najlepsze z najgorszych. Włoskie tankietki
17.06.2026 05:00
-
Winston Churchill – zwycięzca czy przegrany?
15.06.2026 05:00
-
Spóźniona „Puma”. Samochód pancerny Sd.Kfz. 234
12.06.2026 05:00
-
Stalingrad. Most powietrzny
10.06.2026 05:00
-
Kursk: Czy Niemcy mogli wygrać?
08.06.2026 05:00
-
Jak wielką sieć radarów stworzyli Niemcy w czas...
07.06.2026 15:00
-
M18 Hellcat – pancerna wyścigówka
05.06.2026 05:07
-
Polacy i Czesi. Dwie drogi, jeden finał
03.06.2026 05:00